Anslag · inntektsår 2025
Farvatn Medinvestering 2 AS
Org.nr. 924951737 · AS · Uoppgitt · Bergen
Aksjene i Farvatn Medinvestering 2 AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 257 073 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 39,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Farvatn Medinvestering 2 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,8 % av den samme verdien, så avkastningen er 2,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Farvatn Medinvestering 2 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −7,3 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (2,2 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 895 991 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Farvatn Medinvestering 2 AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 7,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 672 064 kr. Det er i snitt tatt ut 5,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 9,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (634 617 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 43,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 433 739 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 394 478 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Farvatn Medinvestering 2 AS?
Farvatn Medinvestering 2 AS eies til slutt av Tore Hopen (30,9 % gjennom Vestcorp AS), Bjørn Kristian Eide (16,2 % gjennom Bke Invest AS), Hans Henrik Klouman (14,8 % gjennom Virkelyst AS), Bjørnar Hernes Misund (14,4 % gjennom Iris Capital AS) og Fredrik Advocaat Lund (11,3 % gjennom Fal Invest AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Farvatn Medinvestering 2 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Tore Hopen gjennom Vestcorp AS | 30,9 % | 12,2 mill. kr | 104 144 kr |
| Bjørn Kristian Eide gjennom Bke Invest AS. Eier også aksjer i Aqualis ASA (0,02 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %) | 16,2 % | 6,4 mill. kr | 46 225 kr |
| Hans Henrik Klouman gjennom Virkelyst AS. Eier også aksjer i HHK Holding AS (100 %), Advokatfirmaet Galdeberget AS (100 %), Smart Packaging Industries Holding AS (1,07 %), Next Biometrics Group ASA (0,06 %), Wilh. Wilhelmsen Holding ASA (under 0,01 %) og 7 andre | 14,8 % | 5,8 mill. kr | 40 793 kr |
| Bjørnar Hernes Misund gjennom Iris Capital AS | 14,4 % | 5,7 mill. kr | 39 104 kr |
| Fredrik Advocaat Lund gjennom Fal Invest AS | 11,3 % | 4,4 mill. kr | 26 807 kr |
| Benedicte Schilbred Fasmer gjennom Alvøen Gård AS. Eier også aksjer i Feddie Ocean Distillery AS (0,26 %), ZTL Payment Solution AS (0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %) og 13 andre | 3,5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Didrik Fasmer gjennom Alvøen Gård AS | 3,5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Anne Hovland gjennom Enig AS. Eier også aksjer i Knitandnote AS (0,01 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %), Navamedic ASA (under 0,01 %), Photocure ASA (under 0,01 %), Kitron ASA (under 0,01 %) | 3,2 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Abraham Vincent Odfjell gjennom Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Aseo Ii AS (99 %), Aseo AS (99 %), Farvatn Ii AS (30 %) | 0,5 % | 183 183 kr | 0 kr |
| Elise Odfjell gjennom Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Farvatn Ii AS (30 %) | 0,5 % | 183 183 kr | 0 kr |
| Sofie Odfjell gjennom Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Farvatn Ii AS (30 %) | 0,5 % | 183 183 kr | 0 kr |
| Trond Solberg gjennom BVN22 AS | 0,4 % | 147 259 kr | 0 kr |
| Johan Odvar Odfjell gjennom Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Zippora AS (100 %), Kyrkjetangen Eiendom AS (50 %), Farvatn Ii AS (10 %), Aker ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 0,2 % | 61 061 kr | 0 kr |
| Karina Halstensen Birkelund gjennom Starmon AS. Eier også aksjer i Proximar Seafood AS (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 0,1 % | 47 343 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 49,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 39,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 394 478 kr
Hendelser i eierkjeden
- FARVATN MEDINVESTERING 2 AS delte anslagsvis ut 11,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FARVATN MEDINVESTERING 2 AS økte med 11,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i FARVATN MEDINVESTERING 2 AS steg fra 427 539 kr i 2024 til 9,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i BKE INVEST AS steg fra 10 027 kr i 2024 til 3,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i VIRKELYST AS økte med 1,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i VIRKELYST AS steg fra 47 826 kr i 2024 til 2,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i IRIS CAPITAL AS steg fra 145 kr i 2024 til 2,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i FAL INVEST AS steg fra 37 205 kr i 2024 til 2,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i FARVATN MEDINVESTERING 2 AS falt med 9,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i VESTCORP AS økte med 11,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Credo Invest NR 19 AS
- Eierandel i: Aftensol Holding 2 AS
- Eierandel i: Credo Cyber Holding AS
- Eierandel i: PP20 Eiendomsinvest AS
- Eierandel i: Credo Invest NR 17 AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.