Anslag · inntektsår 2025
Selvaag By AS
Org.nr. 924000333 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo
Aksjene i Selvaag By AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 3,7 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,1 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Selvaag By AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −4,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med Selvaag By AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 129,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 51,6 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,1 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 11,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 12,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Selvaag By AS?
Selvaag By AS eies til slutt av Canica Holding AG (20,9 % gjennom Canica AS → Tvist 3 AS), Kristin og Olavs Stiftelse for Kunst og Medisinske Formål (20,8 % gjennom Selvaag AS → Seltangen AS → Selbukt AS og Selvaag AS → Seltangen AS → Budelli AS og Selvaag AS → Seltangen AS → Mortorio AS), Gunnar Frederik Selvaag (14,3 % gjennom Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Ashcroft & Flowers AS), Oslo Kommune (9,6 % gjennom Oslo Pensjonsforsikring AS) og Haakon Gunnar Selvaag (3,9 % gjennom Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Haas Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Selvaag By AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Canica Holding AG gjennom Canica AS → Tvist 3 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 20,9 % | 233,1 mill. kr | – |
| Kristin og Olavs Stiftelse for Kunst og Medisinske Formål gjennom Selvaag AS → Seltangen AS → Selbukt AS; Selvaag AS → Seltangen AS → Budelli AS; Selvaag AS → Seltangen AS → Mortorio AS | 20,8 % | 232,2 mill. kr | – |
| Gunnar Frederik Selvaag gjennom Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Ashcroft & Flowers AS. Eier også aksjer i Palomar AS (100 %), Rød Golf AS (0,3 %), Haas Holding AS (0,1 %), NFS Holding AS (0,1 %), Astbury Holding AS (0,01 %) | 14,3 % | 159,7 mill. kr | 1,7 mill. kr |
| Oslo Kommune gjennom Oslo Pensjonsforsikring AS | 9,6 % | 107,2 mill. kr | – |
| Haakon Gunnar Selvaag gjennom Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Haas Holding AS | 3,9 % | 43,5 mill. kr | 440 259 kr |
| Ole Gunnar Selvaag gjennom Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Ogs Holding AS; Selvaag AS → Seltangen AS → Ogs Holding AS | 2,7 % | 30,5 mill. kr | 297 613 kr |
| Olav Hindahl Selvaag gjennom Selvaag AS → Seltangen AS → Selbukt AS. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (under 0,01 %), Budelli AS (under 0,01 %), Soffi AS (under 0,01 %), Mortorio AS (under 0,01 %) og 16 andre | 2,6 % | 29 mill. kr | 280 953 kr |
| Caroline Marie Hagen Kjos gjennom Canica AS → Tvist 1 AS. Eier også aksjer i Frieda AS (100 %) | 2,3 % | 25,3 mill. kr | 239 464 kr |
| Hermine Elisabeth Midelfart Malling gjennom Malling & Co By AS → Pescara AS. Eier også aksjer i C Sundtsgt 19 AS (0,85 %), Haga Golf AS (0,06 %) | 2,1 % | 23,8 mill. kr | 223 749 kr |
| Lørenskog Kommunale Pensjonskasse | 1,9 % | 21,2 mill. kr | – |
| Per Baumann gjennom Baumann Invest AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 16,3 mill. kr | 145 241 kr |
| Henrik Baumann gjennom Baumann Invest AS. Eier også aksjer i HBH AS (100 %) | 1,1 % | 12,5 mill. kr | 107 773 kr |
| Siri Baumann gjennom Baumann Invest AS. Eier også aksjer i SBS Invest AS (100 %) | 0,9 % | 10,1 mill. kr | 83 275 kr |
| Lukas Olav Lien Selvaag gjennom Selvaag AS → Seltangen AS → Budelli AS. Eier også aksjer i Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %) | 0,9 % | 9,7 mill. kr | 79 140 kr |
| Nikolas Lien Selvaag gjennom Selvaag AS → Seltangen AS → Mortorio AS. Eier også aksjer i Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %), B2 Impact ASA (under 0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 0,9 % | 9,7 mill. kr | 79 140 kr |
- Verdigrunnlag
- 1,4 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,1 mrd. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 12,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- SELVAAG AS delte anslagsvis ut 162 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (214,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
- SELVAAG AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i FAVN ENTREPRENØR AS i 2025.
- MULHOLLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 97,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (125,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (81,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (109,3 mill. kr).
- SELTANGEN AS delte anslagsvis ut 145,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (115,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (82,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (52,1 mill. kr).
- CANICA AS gikk fra 6,1 % til 0,3 % av aksjene i ENERGEIA AS i 2025.
- CANICA AS gikk fra 5,3 % til 0 % av aksjene i VIXLY AS i 2025.
- ASHCROFT & FLOWERS AS delte anslagsvis ut 44,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (175,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (75,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (206,8 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ASHCROFT & FLOWERS AS falt med 26,4 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- ASHCROFT & FLOWERS AS gikk fra 66,5 % til 52,3 % av aksjene i MULHOLLAND HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SELVAAG BY AS falt med 1,1 mrd. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i SELVAAG BY AS økte fra 18 871 031 til 23 275 586 i 2024, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Finansinntektene i SELVAAG AS steg fra −119,8 mill. kr i 2023 til 218,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MULHOLLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 49,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (104,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (70,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (125,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MULHOLLAND HOLDING AS økte med 187,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SELTANGEN AS delte anslagsvis ut 69 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (112,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (72,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (115,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SELTANGEN AS økte med 187,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- CANICA AS gikk fra 12,9 % til 0 % av aksjene i EAM SOLAR AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 7,9 % til 0 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2024.
- CANICA AS gikk fra 6,7 % til 3,5 % av aksjene i SANDWATER FUND I AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 6,4 % til 0 % av aksjene i SATS ASA i 2024.
- Finansinntektene i TVIST 3 AS steg fra 23 mill. kr i 2023 til 212,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Kristin og Olavs Stiftelse for Kunst og Medisinske Formål
- Eier: Oslo Kommune
- Eier: Lørenskog Kommunale Pensjonskasse
- Eierandel i: Snø Oslo Holding AS
- Eierandel i: Snøbyen AS
- Eierandel i: Union Eiendomsutvikling AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.