Anslag · inntektsår 2025
Sastech AS
Org.nr. 923458913 · AS · Byggeteknisk konsulentvirksomhet · Meløy
Aksjene i Sastech AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sastech AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −82,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,65 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Sastech AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med 6,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (20,5 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 19 109 kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Sastech AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 6,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 119 014 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 76 190 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 73 979 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sastech AS?
Sastech AS eies til slutt av Personlig eier A (18,8 % gjennom Vitar AS), Personlig eier B (13,7 % gjennom Sølyst Rådgiving AS), Personlig eier C (11,7 %), Personlig eier D (8,1 % gjennom Mark1 Invest AS) og Personlig eier E (7,3 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sastech AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Vitar AS | 18,8 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Sølyst Rådgiving AS | 13,7 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 11,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Mark1 Invest AS | 8,1 % | 744 342 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 7,3 % | 670 929 kr | 0 kr |
| Ubs Switzerland AG | 5,7 % | 519 778 kr | – |
| Personlig eier F gjennom Sans Egal AS | 5,3 % | 484 940 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Solgaard Holding AS | 2,9 % | 268 600 kr | 0 kr |
| Six Sis AG | 2,7 % | 249 960 kr | – |
| Personlig eier H | 2,6 % | 237 340 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Haah AS | 2,4 % | 223 833 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Livermore Invest AS | 2,4 % | 223 833 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Isak Pedersen Holding AS | 1,9 % | 172 911 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Dyntro AS → Dynjar Invest AS | 1,7 % | 159 481 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Dyntro AS → Troja Invest AS | 1,7 % | 159 481 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 11,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 9,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 73 979 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SASTECH AS falt med 44,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Antall aksjer i SASTECH AS økte fra 42 241 698 til 54 552 029 i 2025, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- VITAR AS gikk fra 29,8 % til 18,8 % av aksjene i SASTECH AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- VITAR AS gikk fra 29,8 % til 18,8 % av aksjene i SASTECH AS i 2025.
- SØLYST RÅDGIVING AS gikk fra 23,3 % til 17,1 % av aksjene i SASTECH AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SASTECH AS økte med 20,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i SASTECH AS økte fra 3 471 438 til 42 241 698 i 2024, og 5 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- SOLGAARD HOLDING AS gikk fra 80 % til 70 % av aksjene i SOLGAARD FJORDFISK AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Ubs Switzerland AG
- Eier: Six Sis AG
- Eierandel i: Sastech Services AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.