Anslag · inntektsår 2025
Prevla Holding AS
Org.nr. 920647367 · AS · Andre egeninvesteringsselskaper · Oslo
Aksjene i Prevla Holding AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Prevla Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,2 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Prevla Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −4,2 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (75 000 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 11 803 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Prevla Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,2 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 87 402 kr og den langsiktige gjelden økte med 1,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 220,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (9 686 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 757 909 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 6 021 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Prevla Holding AS?
Prevla Holding AS eies til slutt av Preben Hågensen Storås (30,9 % gjennom Vilnik Invest AS), Even Nyquist Rognlien (29,6 % gjennom Evenro AS), Lasse Olav Irvam (29,2 % gjennom Olan Invest AS), Daniel Gerber (2,5 % gjennom Gerber Engineering AS) og Jan Roar Remøy (2,5 % gjennom Silke Invest AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Prevla Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Preben Hågensen Storås gjennom Vilnik Invest AS | 30,9 % | 728 977 kr | 0 kr |
| Even Nyquist Rognlien gjennom Evenro AS. Eier også aksjer i Andfjord Salmon Group AS (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 29,6 % | 699 957 kr | 0 kr |
| Lasse Olav Irvam gjennom Olan Invest AS. Eier også aksjer i Nygaardsgt. 7 AS (2,76 %) | 29,2 % | 690 270 kr | 0 kr |
| Daniel Gerber gjennom Gerber Engineering AS | 2,5 % | 58 060 kr | 0 kr |
| Jan Roar Remøy gjennom Silke Invest AS. Eier også aksjer i Fieldbus International AS (5,48 %) | 2,5 % | 58 060 kr | 0 kr |
| Oda Ecker gjennom Myhrvold Invest AS | 1,6 % | 38 707 kr | 0 kr |
| Rune Ertzgaard gjennom Re-Invest AS | 0,8 % | 19 353 kr | 0 kr |
| Runar Sveum gjennom Rusve Holding AS | 0,8 % | 19 353 kr | 0 kr |
| Atle Andersen gjennom Abconsulting AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (0,08 %) | 0,4 % | 9 677 kr | 0 kr |
| Anders Reneflot Irvam. Eier også aksjer i Aker Horizons ASA (under 0,01 %) | 0,4 % | 9 677 kr | 0 kr |
| Olav Reneflot Irvam. Eier også aksjer i Circio Holding ASA (0,01 %) | 0,4 % | 9 677 kr | 0 kr |
| Sondre Skovly Nerdal. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %) | 0,4 % | 9 677 kr | 0 kr |
| Johnny Hermans. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 0,3 % | 7 258 kr | 0 kr |
| Sasa Bakija | 0,1 % | 2 419 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 6 021 kr
Hendelser i eierkjeden
- PREVLA HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−17 268 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−1,9 mill. kr).
- ALTEZZA SAFETY AS gikk fra 12 % til 0 % av aksjene i PREVLA HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SIMENSEN HOLDING AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i PREVLA HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- LIV RINGDALEN THRANE gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i PREVLA HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- OLAN INVEST AS gikk fra 25,1 % til 23,8 % av aksjene i PREVLA HOLDING AS i 2025.
I eierkjeden
- Eierandel i: Optronics Technology AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.