Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Optronics Technology AS

Org.nr. 920476104 · AS · Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk · Oslo

Aksjene i Optronics Technology AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Optronics Technology AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 55,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 11 046 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Optronics Technology AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 55,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 6,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 34,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 8 885 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 7 406 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 5 523 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Optronics Technology AS?

Optronics Technology AS eies til slutt av Albion Holding AB (71,3 %), Preben Hågensen Storås (8,9 % gjennom Prevla Holding AS → Vilnik Invest AS), Even Nyquist Rognlien (8,5 % gjennom Prevla Holding AS → Evenro AS), Lasse Olav Irvam (8,4 % gjennom Prevla Holding AS → Olan Invest AS) og Daniel Gerber (0,7 % gjennom Prevla Holding AS → Gerber Engineering AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Optronics Technology AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Albion Holding AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)71,3 %1,6 mill. kr–
Preben Hågensen Storås gjennom Prevla Holding AS → Vilnik Invest AS8,9 %204 822 kr0 kr
Even Nyquist Rognlien gjennom Prevla Holding AS → Evenro AS. Eier også aksjer i Andfjord Salmon Group AS (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %)8,5 %196 668 kr0 kr
Lasse Olav Irvam gjennom Prevla Holding AS → Olan Invest AS. Eier også aksjer i Nygaardsgt. 7 AS (2,76 %)8,4 %193 947 kr0 kr
Daniel Gerber gjennom Prevla Holding AS → Gerber Engineering AS0,7 %16 313 kr0 kr
Jan Roar Remøy gjennom Prevla Holding AS → Silke Invest AS. Eier også aksjer i Fieldbus International AS (5,48 %)0,7 %16 313 kr0 kr
Oda Ecker gjennom Prevla Holding AS → Myhrvold Invest AS0,5 %10 876 kr0 kr
Rune Ertzgaard gjennom Prevla Holding AS → Re-Invest AS0,2 %5 438 kr0 kr
Runar Sveum gjennom Prevla Holding AS → Rusve Holding AS0,2 %5 438 kr0 kr
Atle Andersen gjennom Prevla Holding AS → Abconsulting AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (0,08 %)0,1 %2 719 kr0 kr
Anders Reneflot Irvam gjennom Prevla Holding AS. Eier også aksjer i Aker Horizons ASA (under 0,01 %)0,1 %2 719 kr0 kr
Olav Reneflot Irvam gjennom Prevla Holding AS. Eier også aksjer i Circio Holding ASA (0,01 %)0,1 %2 719 kr0 kr
Sondre Skovly Nerdal gjennom Prevla Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %)0,1 %2 719 kr0 kr
Verdigrunnlag
2,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
2,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
5 523 kr

Hendelser i eierkjeden

  • ABR PARTNERS AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i OPTRONICS TECHNOLOGY AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • PREVLA HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−17 268 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−1,9 mill. kr).
  • OLAN INVEST AS gikk fra 25,1 % til 23,8 % av aksjene i PREVLA HOLDING AS i 2025.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.