Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

First Mover Group AS

Org.nr. 919649070 · AS · Snekkerarbeid · Oslo

Aksjene i First Mover Group AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 39,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i First Mover Group AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 73,2 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (76,7 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 783 506 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med First Mover Group AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 73,2 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 13,6 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 35,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 10,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 17,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (630 233 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 40,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 400 435 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 391 753 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier First Mover Group AS?

First Mover Group AS eies til slutt av Euroclear Bank S.A./N.V. (57,6 % gjennom First Mover Group Holding AS), Danske Bank A/S (23,3 % gjennom First Mover Group Holding AS), Ubs Switzerland AG (3,9 % gjennom First Mover Group Holding AS), Ubs Switzerland AG (3,3 % gjennom First Mover Group Holding AS) og Verdipapirfondet First High Yield (1,7 % gjennom First Mover Group Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av First Mover Group AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Euroclear Bank S.A./N.V. gjennom First Mover Group Holding AS57,6 %22,5 mill. kr–
Danske Bank A/S gjennom First Mover Group Holding AS23,3 %9,1 mill. kr–
Ubs Switzerland AG gjennom First Mover Group Holding AS3,9 %1,5 mill. kr–
Ubs Switzerland AG gjennom First Mover Group Holding AS3,3 %1,3 mill. kr–
Verdipapirfondet First High Yield gjennom First Mover Group Holding AS1,7 %670 323 kr–
DNB Carnegie Investment Bank AB gjennom First Mover Group Holding AS1,2 %478 802 kr–
Merete Aaserud gjennom First Mover Group Holding AS. Eier også aksjer i Portalen Invest AS (0,33 %), Høland og Setskog Sparebank (0,12 %), ML 33 Invest AS (0,11 %), Bakkegruppen AS (0,1 %), Aasen Sparebank (0,09 %) og 57 andre1,1 %410 751 kr0 kr
Lars Walen gjennom First Mover Group Holding AS. Eier også aksjer i Zaptec ASA (2,11 %), Höegh Autoliners ASA (0,12 %), Bakkegruppen AS (0,1 %)1 %391 192 kr0 kr
Eivind Gerhard Brodtkorb Magnus gjennom First Mover Group Holding AS → Makro Invest AS1 %391 191 kr0 kr
Verdipapirfondet First Yield gjennom First Mover Group Holding AS1 %383 042 kr–
Eric Øverby gjennom First Mover Group Holding AS → Calobra AS. Eier også aksjer i Petronor E&P ASA (0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %)0,7 %266 152 kr0 kr
Kjell Harald Pettersen gjennom First Mover Group Holding AS. Eier også aksjer i K.P. Invest AS (100 %), Morrow Bank ASA (under 0,01 %), Strongpoint ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Norske Skog ASA (under 0,01 %) og 22 andre0,6 %215 155 kr0 kr
Øystein Leivestad gjennom First Mover Group Holding AS → Siv.Ing. Leivestad AS. Eier også aksjer i Syno Hytteservice AS (1,82 %), Strongpoint ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) og 11 andre0,3 %126 395 kr0 kr
Eirik Christensen Arnø gjennom First Mover Group Holding AS. Eier også aksjer i Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %)0,3 %108 008 kr0 kr
Mats Andreas Vangbo gjennom First Mover Group Holding AS → Vangbo Invest AS0,3 %102 041 kr0 kr
Verdigrunnlag
48,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
39,1 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
391 753 kr

Hendelser i eierkjeden

  • FIRST MOVER GROUP AS delte anslagsvis ut 6,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−91,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (7,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−90,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i FIRST MOVER GROUP AS økte med 8,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i BJERKE EIENDOM AS steg fra −1,1 mill. kr i 2024 til 3,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • LEADENHALL AS delte anslagsvis ut 2,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (36,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,8 mill. kr).
  • FIRST MOVER GROUP AS delte anslagsvis ut 15,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−86,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (10,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−91,3 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i FIRST MOVER GROUP AS økte med 68,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i FIRST MOVER GROUP HOLDING AS økte med 144,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • FIRST MOVER GROUP HOLDING AS gikk fra 4,8 % til 0 % av aksjene i FIRST MOVER GROUP HOLDING AS i 2024.
  • BJERKE EIENDOM AS gikk fra 4,9 % til 0,5 % av aksjene i FIRST MOVER GROUP HOLDING AS i 2024.
  • BJERKE EIENDOM AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i KUNSTVERKET GALLERI AS i 2024.
  • Finansinntektene i LEADENHALL INVEST AS steg fra 192 990 kr i 2023 til 1,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • LEADENHALL AS delte anslagsvis ut 2,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (37,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (36,8 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.