Anslag · inntektsår 2025
Vitalis Helse AS
Org.nr. 917529337 · AS · Somatiske sykehustjenester · Gjerstad
Aksjene i Vitalis Helse AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 16 859 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vitalis Helse AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,62 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Vitalis Helse AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 3,7 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 121 434 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Vitalis Helse AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 3,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 22 950 kr. Det er i snitt tatt ut 1,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 18,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (96 541 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 30 216 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 60 010 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vitalis Helse AS?
Vitalis Helse AS eies til slutt av Personlig eier A (44,4 % gjennom Harmonium Invest AS), Personlig eier B (15,2 % gjennom Vitalis Invest AS → Esmar AS → Racce AS), Personlig eier C (15,2 % gjennom Vitalis Invest AS → Esmar AS → Racce AS), Personlig eier D (9,1 % gjennom Vitalis Invest AS → Walk On AS og Walk On AS) og Personlig eier E (9,1 % gjennom Vitalis Invest AS → Walk On AS og Walk On AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vitalis Helse AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Harmonium Invest AS | 44,4 % | 3,4 mill. kr | 16 859 kr |
| Personlig eier B gjennom Vitalis Invest AS → Esmar AS → Racce AS | 15,2 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Vitalis Invest AS → Esmar AS → Racce AS | 15,2 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Vitalis Invest AS → Walk On AS; Walk On AS | 9,1 % | 704 521 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Vitalis Invest AS → Walk On AS; Walk On AS | 9,1 % | 704 521 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Melting Holding AS | 3,7 % | 287 164 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Vitalis Invest AS → Esmar AS | 3,4 % | 261 886 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 9,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 16 859 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 60 010 kr
Hendelser i eierkjeden
- VITALIS HELSE AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−49 156 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,5 mill. kr).
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (101,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (597,6 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i FACTORING FINANS, ET DATTERSELSKAP AV BRAGE FINANS AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 2,2 % av aksjene i NORBIT ASA i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC GAS III AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 23,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (40 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151 mill. kr).
- Finansinntektene i MELTING HOLDING AS steg fra 70 658 kr i 2024 til 1,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MELTING HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i SUMMO AREA AS i 2025.
- Finansinntektene i HARMONIUM INVEST AS steg fra 17,3 mill. kr i 2023 til 52,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HARMONIUM INVEST AS gikk fra 32 % til 0 % av aksjene i TEKSPORT AS i 2024.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 45,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (418 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (159,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 5,3 % til 3,4 % av aksjene i NORBIT ASA i 2024.
- ESMAR AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i PARTANKERS XXIV AS i 2024.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 18,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (98,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (55,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr).
- Finansinntektene i RACCE AS steg fra 7,6 mill. kr i 2023 til 55,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Vitalis Helse Kragerø AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.