Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Brønnbåt Nord AS

Org.nr. 915490409 · AS · Tjenester tilknyttet fiske, fangst og akvakultur · Ibestad

Aksjene i Brønnbåt Nord AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 2,6 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 311,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Brønnbåt Nord AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 18,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 21,2 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Brønnbåt Nord AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 120,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 6 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 45,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Brønnbåt Nord AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 120,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 132 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5,4 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 332,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 3,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Brønnbåt Nord AS?

Brønnbåt Nord AS eies til slutt av Odd Geir Bekkeli (20 % gjennom Salaks AS → Odd Holding AS), Johannes Arne Arvesen (8,5 % gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Johannes A. Arvesen Holding AS), Børge Arvesen (6,4 % gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Ahs Holding Nord AS), Geir Lundberg (5,9 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS og Erling Lundbergs Holding AS) og Mats Lundberg (5,4 % gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Brønnbåt Nord AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Odd Geir Bekkeli gjennom Salaks AS → Odd Holding AS20 %62,3 mill. kr646 512 kr
Johannes Arne Arvesen gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Johannes A. Arvesen Holding AS8,5 %26,4 mill. kr251 622 kr
Børge Arvesen gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Ahs Holding Nord AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %)6,4 %20 mill. kr182 016 kr
Geir Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Geir Lundbergs Holding AS; Erling Lundbergs Holding AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %)5,9 %18,4 mill. kr166 401 kr
Mats Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Mats Lundberg Holding AS5,4 %16,7 mill. kr149 798 kr
Stian Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → GL & Sønner Holding AS → Stian Lundberg Holding AS5,4 %16,7 mill. kr149 798 kr
Sigurd Helgesen Arvesen gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Ahs Holding Nord AS. Eier også aksjer i Norfesk AS (100 %), Pinsj AS (0,05 %), Austevoll Seafood ASA (under 0,01 %)4,7 %14,7 mill. kr129 343 kr
Tore Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Tore Lundbergs Holding AS; Erling Lundbergs Holding AS4,4 %13,8 mill. kr120 407 kr
Karl Erik Bekkeli gjennom Salaks AS → Ke Bekkeli Holding AS. Eier også aksjer i Kraft Bank ASA (0,02 %), Måsøval AS (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %)4,2 %13 mill. kr112 099 kr
Ken Rune Bekkeli gjennom Salaks AS → KR Bekkeli Holding AS. Eier også aksjer i Jof AS (50 %), Andfjord Salmon Group AS (0,02 %), Dof Group ASA (under 0,01 %), Oncoinvent ASA (under 0,01 %)4,2 %13 mill. kr112 099 kr
Hanne Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Hanne Lundberg Holding AS4,1 %12,7 mill. kr109 330 kr
Mathias Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Mathias Lundberg Holding AS. Eier også aksjer i Mowi ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)4,1 %12,7 mill. kr109 330 kr
Monica Lundberg gjennom Erling Lundbergs Holding AS → TL & Fam. Holding AS → Monica Lundberg Holding AS4,1 %12,7 mill. kr109 330 kr
Inger Anne Arvesen gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Inger-Anne Arvesen Holding AS3,9 %12 mill. kr102 761 kr
Vibeke Marie Arvesen Aspdal gjennom Magne Arvesen & Sønner AS → Vibeke Arvesen Aspdal Holding AS3,9 %12 mill. kr102 761 kr
Verdigrunnlag
389,1 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
311,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
3,4 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • ERLING LUNDBERGS HOLDING AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (158,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (162,3 mill. kr).
  • Finansinntektene i ERLING LUNDBERGS HOLDING AS steg fra 1,7 mill. kr i 2024 til 29 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i MAGNE ARVESEN & SØNNER AS steg fra 24 kr i 2024 til 117,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALAKS AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (145,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (141,9 mill. kr).
  • TL & FAM. HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (56,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,3 mill. kr).
  • Finansinntektene i TL & FAM. HOLDING AS steg fra 56 928 kr i 2024 til 14,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • GL & SØNNER HOLDING AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (854 223 kr) pluss årsresultatet 2025 (12,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (959 189 kr).
  • SALAKS AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (150,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (145,9 mill. kr).
  • Finansinntektene i SALAKS AS steg fra 10,1 mill. kr i 2023 til 32,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i ODD HOLDING AS steg fra 9 198 kr i 2023 til 12 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.