Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Fuglafjell AS

Org.nr. 915487300 · AS · Oppføring av bygninger · Kvam

Aksjene i Fuglafjell AS gir de 18 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Fuglafjell AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 181,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,59 % av den samme verdien, så avkastningen er 304,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Fuglafjell AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 12,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 50 985 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Fuglafjell AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 5,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 19,1 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 836 230 kr. Det er i snitt tatt ut 6,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 82,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (82 022 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 29 090 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 50 985 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Fuglafjell AS?

Fuglafjell AS eies til slutt av Personlig eier A (17 % gjennom Torefjell Holding AS → Sivilingeniør Håkon Hjartnes AS), Personlig eier B (16,7 % gjennom Tecno VVS AS → Kåre Neteland Holding AS → Geir Neteland AS), Personlig eier C (16,7 % gjennom Tecno VVS AS → Kåre Neteland Holding AS → Helge Neteland AS), Personlig eier D (8,2 % gjennom Torefjell Holding AS → Hjartnes Holding AS) og Personlig eier E (8,2 % gjennom Torefjell Holding AS → Krukko AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fuglafjell AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Torefjell Holding AS → Sivilingeniør Håkon Hjartnes AS17 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier B gjennom Tecno VVS AS → Kåre Neteland Holding AS → Geir Neteland AS16,7 %1,1 mill. kr0 kr
Personlig eier C gjennom Tecno VVS AS → Kåre Neteland Holding AS → Helge Neteland AS16,7 %1,1 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Torefjell Holding AS → Hjartnes Holding AS8,2 %560 110 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Torefjell Holding AS → Krukko AS8,2 %560 110 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS → Narheim Invest AS7,3 %501 870 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS → Malica AS6,6 %452 407 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS → Montis AS5,3 %361 926 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS → Narheim Invest AS3,4 %231 632 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS → Narheim Invest AS3,4 %231 632 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS1,8 %120 642 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS1,8 %120 642 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS → Nyre Invest AS1,1 %72 385 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS1,1 %72 385 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Johs E Øvsthus AS → Øvsthus Invest AS0,7 %48 257 kr0 kr
Verdigrunnlag
8,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
6,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
50 985 kr

Hendelser i eierkjeden

  • FUGLAFJELL AS delte anslagsvis ut 13,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,9 mill. kr).
  • JOHS E ØVSTHUS AS delte anslagsvis ut 9,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,3 mill. kr).
  • ØVSTHUS INVEST AS delte anslagsvis ut 5,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6 mill. kr).
  • Finansinntektene i ØVSTHUS INVEST AS steg fra 3 mill. kr i 2024 til 9,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TECNO VVS AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (14,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,9 mill. kr).
  • KÅRE NETELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (12,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (12,8 mill. kr).
  • Finansinntektene i KÅRE NETELAND HOLDING AS steg fra 931 444 kr i 2024 til 3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i TOREFJELL HOLDING AS steg fra 1,3 mill. kr i 2024 til 4,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • H2 HARDANGER AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i FUGLAFJELL AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • JOHS E ØVSTHUS AS delte anslagsvis ut 3,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,3 mill. kr).
  • ØVSTHUS INVEST AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mill. kr).
  • Finansinntektene i ØVSTHUS INVEST AS steg fra 17 135 kr i 2023 til 3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • ØVSTHUS INVEST AS gikk fra 3 % til 1 % av aksjene i ØVSTHUS INVEST AS i 2024.
  • TECNO VVS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TECNO EIENDOM AS i 2024.
  • SIVILINGENIØR HÅKON HJARTNES AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (40,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (39,5 mill. kr).
  • Finansinntektene i SIVILINGENIØR HÅKON HJARTNES AS steg fra 1,9 mill. kr i 2023 til 41,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SIVILINGENIØR HÅKON HJARTNES AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i H2 HARDANGER AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.