Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Sabrura Drift AS

Org.nr. 914238730 · AS · Drift av restauranter · Trondheim

Aksjene i Sabrura Drift AS gir de 48 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Sabrura Drift AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 237,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,38 % av den samme verdien, så avkastningen er 622,2 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Sabrura Drift AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 2,1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 51 520 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Sabrura Drift AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 2,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 220 142 kr. Det er i snitt tatt ut 13,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 534,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (25 851 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 16 938 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 16 069 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Sabrura Drift AS?

Sabrura Drift AS eies til slutt av Personlig eier A (35,2 % gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Personlig eier B (15 % gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (11,3 % gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Personlig eier C (9,2 % gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Personlig eier D (2 % gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Skinfakse Invest AS → Matatag Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sabrura Drift AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS35,2 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier B gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS15 %504 151 kr0 kr
Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS11,3 %382 084 kr–
Personlig eier C gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS9,2 %309 630 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Skinfakse Invest AS → Matatag Invest AS2 %67 381 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS1,8 %59 108 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS1,5 %50 101 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Pom Invest AS; Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Pom Invest AS1,1 %37 280 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Fornæss Invest AS1 %35 061 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Astronomia AS1 %33 691 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Emfive AS1 %33 691 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Jy Holding AS1 %33 691 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Seifra AS1 %33 691 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Jøtul Invest AS; Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Jøtul Invest AS0,6 %20 618 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Bitastad AS → Bitastad Holding AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Diwp Holding AS0,6 %20 611 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
16 069 kr

Hendelser i eierkjeden

  • SABRURA DRIFT AS delte anslagsvis ut 10,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,5 mill. kr).
  • SABRURA DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SABRURA SKI AS i 2025.
  • SABRURA DRIFT AS gikk fra 70 % til 0 % av aksjene i SABRURA FUTURA AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
  • KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
  • SABRURA DRIFT AS delte anslagsvis ut 17,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr).
  • SABRURA DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SABRURA LEVANGER AS i 2024.
  • SABRURA DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SABRURA HERBARIUM AS i 2024.
  • SABRURA DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SABRURA MADLA AS i 2024.
  • SABRURA DRIFT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HJØRNEMATEN AS i 2024.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
  • KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.