Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Hammergy AS

Org.nr. 912496902 · AS · Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk · Evje og Hornnes

Aksjene i Hammergy AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 37 668 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 28,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Hammergy AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −11,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,77 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hvordan har det gått med Hammergy AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 3,8 mill. kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 26 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 245 765 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 277 887 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Hammergy AS?

Hammergy AS eies til slutt av Solør Bioenergi Management AB (28,5 % gjennom Solør Bioenergi Holding AS), Per Andreas Vatne (17,4 % gjennom Pav Holding AS), Jørn Salvesen (7,2 % gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Sari AS → JKM Holding AS og Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → JKM Holding AS og Sari AS → JKM Holding AS), Scanrise Pte LTD (6,9 %) og Erik Risdal (6,9 % gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Sari AS → Risdal Eiendom AS og Sari AS → Risdal Eiendom AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hammergy AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Solør Bioenergi Management AB gjennom Solør Bioenergi Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)28,5 %8,2 mill. kr–
Per Andreas Vatne gjennom Pav Holding AS. Eier også aksjer i Stationmar AS (7,25 %)17,4 %5 mill. kr32 423 kr
Jørn Salvesen gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Sari AS → JKM Holding AS; Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → JKM Holding AS; Sari AS → JKM Holding AS. Eier også aksjer i Odden Camping AS (25 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %) og 2 andre7,2 %2,1 mill. kr3 145 kr
Scanrise Pte LTD6,9 %2 mill. kr–
Erik Risdal gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Sari AS → Risdal Eiendom AS; Sari AS → Risdal Eiendom AS6,9 %2 mill. kr2 100 kr
Anne Benedikte Brat Olsen gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Firmament AS → Brahde AS; Pen-Rock AS → Firmament AS → Brahde AS; Firmament AS → Brahde AS2,4 %690 849 kr0 kr
Marie Fredrikke Brat Olsen gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Firmament AS → Mafo AS; Pen-Rock AS → Firmament AS → Mafo AS; Firmament AS → Mafo AS2,4 %690 849 kr0 kr
Sofie Henriette Kvaal Olsen gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Firmament AS → Sofo AS; Pen-Rock AS → Firmament AS → Sofo AS; Firmament AS → Sofo AS2,4 %690 849 kr0 kr
Kent Sigvard Helge Svensson gjennom Pen-Rock AS; direkte. Eier også aksjer i Stationmar AS (1,16 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %)1,9 %539 911 kr0 kr
Bente Dagmar Collett Knagenhjelm gjennom Pen-Rock AS → Fjord-Partners AS1,7 %495 787 kr0 kr
Kristian Salvesen gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Sari AS → JKM Holding AS; Sari AS → JKM Holding AS; JKM Holding AS1,5 %434 776 kr0 kr
Morten Andre Salvesen gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Sari AS → JKM Holding AS; Sari AS → JKM Holding AS; JKM Holding AS. Eier også aksjer i Telenor ASA (under 0,01 %)1,5 %434 776 kr0 kr
Josef Flatebø Schlezinger gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → JRM Holding AS; Pen-Rock AS → JRM Holding AS; JRM Holding AS. Eier også aksjer i R-Venture AS (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)1,5 %425 884 kr0 kr
Nærings- og Fiskeridepartementet gjennom Pen-Rock AS → Energy Tellus AS → Firmament AS → DNB Bank ASA; Pen-Rock AS → Firmament AS → DNB Bank ASA; Firmament AS → DNB Bank ASA1,1 %320 775 kr–
Gutfinszky Capital LTD NUF gjennom Gutfinszky AS1 %278 557 kr–
Verdigrunnlag
35,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
28,7 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
277 887 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i HAMMERGY AS falt med 3,4 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • PAV HOLDING AS gikk fra 16,9 % til 15,5 % av aksjene i STATIONMAR AS i 2025.
  • FIRMAMENT AS delte anslagsvis ut 200 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (332,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−88,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (44,5 mill. kr).
  • FIRMAMENT AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TENGSELVEN AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i HAMMERGY AS økte med 11,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i HAMMERGY AS økte fra 26 817 195 til 30 956 927 i 2024, og 3 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.