Anslag · inntektsår 2025
Høyt & Lavt Gruppen AS
Org.nr. 893966862 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Larvik
Aksjene i Høyt & Lavt Gruppen AS gir de 30 personlige eierne anslagsvis 159 768 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 39 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Høyt & Lavt Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −21,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,8 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Høyt & Lavt Gruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med 4,6 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (11,1 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 352 184 kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Høyt & Lavt Gruppen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 10,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 11 167 kr og den langsiktige gjelden økte med 3,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (629 382 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 26,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 255 517 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 391 224 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Høyt & Lavt Gruppen AS?
Høyt & Lavt Gruppen AS eies til slutt av Personlig eier A (25,1 % gjennom Wilson Holding AS), Personlig eier B (12,1 % gjennom Styrbord AS), Personlig eier C (10 % gjennom Oxer Kapital AS → Oxer AS), Personlig eier D (10 % gjennom Oxer Kapital AS → Oxer AS) og Personlig eier E (6,2 % gjennom Lorents Gran AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Høyt & Lavt Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Wilson Holding AS | 25,1 % | 9,8 mill. kr | 80 431 kr |
| Personlig eier B gjennom Styrbord AS | 12,1 % | 4,7 mill. kr | 29 547 kr |
| Personlig eier C gjennom Oxer Kapital AS → Oxer AS | 10 % | 3,9 mill. kr | 21 569 kr |
| Personlig eier D gjennom Oxer Kapital AS → Oxer AS | 10 % | 3,9 mill. kr | 21 569 kr |
| Personlig eier E gjennom Lorents Gran AS | 6,2 % | 2,4 mill. kr | 6 652 kr |
| Personlig eier F gjennom Oxer Kapital AS → Oxer AS | 4,5 % | 1,8 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Heil Ved AS | 3,1 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Leto Eiendom AS → Tomren Invest AS | 2,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Smaragd Holding AS | 2,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Cecilie Skog AS | 2,5 % | 979 118 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 2,1 % | 807 686 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Bjarnulf Helgeland AS; Opptur Villmarksopplevelser AS → Bjarnulf Helgeland AS | 2 % | 780 232 kr | 0 kr |
| Personlig eier O | 1,9 % | 748 609 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 48,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 39 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 159 768 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 391 224 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i HØYT & LAVT GRUPPEN AS falt med 7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HØYT & LAVT GRUPPEN AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i HØG HYTTA AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i WILSON HOLDING AS falt med 4,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- OXER KAPITAL AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i FONN AS i 2025.
- OXER AS gikk fra 42,2 % til 0 % av aksjene i ARAGON HOLDING AS i 2025.
- LETO EIENDOM AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (101,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (44,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (136,1 mill. kr).
- LETO EIENDOM AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i HØYT UNDER TAKET EIDSVOLL AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i HØYT & LAVT GRUPPEN AS økte med 11,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i HØYT & LAVT GRUPPEN AS økte fra 191 271 til 215 716 i 2024, og 4 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- HØYT & LAVT GRUPPEN AS gikk fra 4,3 % til 0,1 % av aksjene i HØYT & LAVT GRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HØYT & LAVT GRUPPEN AS gikk fra 4,3 % til 0,1 % av aksjene i HØYT & LAVT GRUPPEN AS i 2024.
- Finansinntektene i OXER AS steg fra 4,4 mill. kr i 2023 til 132,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LETO EIENDOM AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (66 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (41,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (101,1 mill. kr).
- LETO EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OTEL EIENDOM AS i 2024.
- LETO EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STENSMOEN EIENDOM AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Høyt og Lavt Klatreparker AS
- Eierandel i: Høyt Under Taket AS
- Eierandel i: Høyt og Lavt Aktivitets Konsepter AS
- Eierandel i: Høyt og Lavt Bergen AS
- Eierandel i: Høg Hytta AS
- Eierandel i: Høyt og Lavt Trondheim AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.