Anslag · inntektsår 2025
Høyt og Lavt Trondheim AS
Org.nr. 817326412 · AS · Drift av fornøyelses- og temaparker · Trondheim
Aksjene i Høyt og Lavt Trondheim AS gir de 32 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Høyt og Lavt Trondheim AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,45 % av den samme verdien, så avkastningen er 5,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Høyt og Lavt Trondheim AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 ble 45 168 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 170 842 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 24 367 kr i inntektsåret 2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 17 092 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Høyt og Lavt Trondheim AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 640 043 kr. Bankinnskuddene økte med 918 693 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 991 883 kr. Det er i snitt tatt ut 170 842 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 4,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (35 867 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 17 246 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 22 295 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Høyt og Lavt Trondheim AS?
Høyt og Lavt Trondheim AS eies til slutt av Personlig eier A (18 % gjennom Øvre Rotvoll AS), Personlig eier B (13,8 % gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Wilson Holding AS), Personlig eier C (9 % gjennom Øvre Rotvoll AS → Bjørnar Oust AS), Personlig eier D (9 % gjennom Øvre Rotvoll AS → Fyken Eierskap AS) og Personlig eier E (9 % gjennom Øvre Rotvoll AS → Ir Oust Eiendom AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Høyt og Lavt Trondheim AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Øvre Rotvoll AS | 18 % | 718 107 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Wilson Holding AS | 13,8 % | 550 870 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Øvre Rotvoll AS → Bjørnar Oust AS | 9 % | 359 053 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Øvre Rotvoll AS → Fyken Eierskap AS | 9 % | 359 053 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Øvre Rotvoll AS → Ir Oust Eiendom AS | 9 % | 359 053 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Styrbord AS | 6,6 % | 264 936 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Oxer Kapital AS → Oxer AS | 5,5 % | 220 105 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Oxer Kapital AS → Oxer AS | 5,5 % | 220 105 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Lorents Gran AS | 3,4 % | 136 282 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Oxer Kapital AS → Oxer AS | 2,5 % | 98 603 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Heil Ved AS | 1,7 % | 68 584 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS | 1,7 % | 66 700 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS | 1,6 % | 64 999 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Leto Eiendom AS → Tomren Invest AS | 1,5 % | 61 761 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Høyt & Lavt Gruppen AS → Smaragd Holding AS | 1,5 % | 61 507 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 22 295 kr
Hendelser i eierkjeden
- MAEJS AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i HØYT OG LAVT TRONDHEIM AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i HØYT & LAVT GRUPPEN AS falt med 7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HØYT & LAVT GRUPPEN AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i HØG HYTTA AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i WILSON HOLDING AS falt med 4,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- OXER KAPITAL AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i FONN AS i 2025.
- OXER AS gikk fra 42,2 % til 0 % av aksjene i ARAGON HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i HØYT & LAVT GRUPPEN AS økte med 11,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HØYT & LAVT GRUPPEN AS gikk fra 4,3 % til 0,1 % av aksjene i HØYT & LAVT GRUPPEN AS i 2024.
- Finansinntektene i ØVRE ROTVOLL AS steg fra 2,9 mill. kr i 2023 til 88,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i OXER AS steg fra 4,4 mill. kr i 2023 til 132,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.