Anslag · inntektsår 2025
Råel Invest AS
Org.nr. 832156752 · AS · Detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler · Tønsberg
Aksjene i Råel Invest AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 542 206 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 59,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Råel Invest AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 15,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Råel Invest AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 15,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 8,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 8,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (991 321 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 64,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 671 809 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 616 205 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Råel Invest AS?
Råel Invest AS eies til slutt av Personlig eier A (34 % gjennom Bjørn Arve Natland AS), Personlig eier B (33 % gjennom Knatland Holding AS) og Personlig eier C (33 % gjennom Silje Natland Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Råel Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bjørn Arve Natland AS | 34 % | 20,2 mill. kr | 184 702 kr |
| Personlig eier B gjennom Knatland Holding AS | 33 % | 19,6 mill. kr | 178 752 kr |
| Personlig eier C gjennom Silje Natland Holding AS | 33 % | 19,6 mill. kr | 178 752 kr |
- Verdigrunnlag
- 74,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 59,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 542 206 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 616 205 kr
Hendelser i eierkjeden
- RÅEL INVEST AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−1,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−1,8 mill. kr).
- BJØRN ARVE NATLAND AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,5 mill. kr).
- KNATLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,7 mill. kr).
- SILJE NATLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,7 mill. kr).
- RÅEL INVEST AS delte anslagsvis ut 10,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−1,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i RÅEL INVEST AS falt med 9,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- BJØRN ARVE NATLAND AS gikk fra 100 % til 34 % av aksjene i RÅEL INVEST AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BJØRN ARVE NATLAND AS delte anslagsvis ut 22,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (31,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,6 mill. kr).
- Finansinntektene i BJØRN ARVE NATLAND AS steg fra 23 kr i 2023 til 1,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BJØRN ARVE NATLAND AS gikk fra 100 % til 34 % av aksjene i RÅEL INVEST AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Råel Mat AS
- Eierandel i: Råel Eiendom AS
- Eierandel i: Trimveien 3 AS
- Eierandel i: Råel Driftsmidler AS
- Eierandel i: Råel Kolonial AS
- Eierandel i: Råel Utvikling AS
- Eierandel i: Nøtterøy Golf Klubbhus AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.