Anslag · inntektsår 2025
Sætregruppen AS
Org.nr. 826651032 · AS · Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann · Vestnes
Aksjene i Sætregruppen AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 68 664 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 24,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sætregruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 6,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,75 % av den samme verdien, så avkastningen er 8,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Sætregruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 999 032 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 450 482 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 378 034 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Sætregruppen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 999 032 kr. Bankinnskuddene falt med 1 583 kr. Det er i snitt tatt ut 1,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 4,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (368 390 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 24,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 226 783 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 228 991 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sætregruppen AS?
Sætregruppen AS eies til slutt av Bjørn-Vegard Løvik (25,5 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS), Roger Hofseth (17,3 % gjennom Hofseth International AS → RH Seafood Investments AS → RH Topco AS og Hofseth International AS → RH Industri AS → RH Seafood Investments AS → RH Topco AS og Hofseth International AS → Key P2 AS → RH Industri AS → RH Seafood Investments AS → RH Topco AS), Yokohama Reito Co.LTD (9,8 % gjennom Hofseth International AS), André Skarbø (5,6 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS og Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS og Norsk Edelfisk AS → Asinvest AS) og Johan Emil Andreassen (3,2 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS og Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS og Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sætregruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bjørn-Vegard Løvik gjennom Norsk Edelfisk AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS | 25,5 % | 6,2 mill. kr | 44 286 kr |
| Roger Hofseth gjennom Hofseth International AS → RH Seafood Investments AS → RH Topco AS; Hofseth International AS → RH Industri AS → RH Seafood Investments AS → RH Topco AS; Hofseth International AS → Key P2 AS → RH Industri AS → RH Seafood Investments AS → RH Topco AS. Eier også aksjer i GHC Fishing AS (25,5 %), Aqua Bio Technology ASA (0,1 %), Hofseth Biocare ASA (0,05 %), Salmon Evolution ASA (0,01 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %) | 17,3 % | 4,2 mill. kr | 24 378 kr |
| Yokohama Reito Co.LTD gjennom Hofseth International AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 9,8 % | 2,4 mill. kr | – |
| André Skarbø gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS; Norsk Edelfisk AS → Asinvest AS. Eier også aksjer i Hofseth Biocare ASA (under 0,01 %), Pci Biotech Holding ASA (under 0,01 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %) | 5,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Johan Emil Andreassen gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS | 3,2 % | 779 754 kr | 0 kr |
| Ivar Gulla gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS | 3 % | 731 068 kr | 0 kr |
| Øyvind Våge gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS; Norsk Edelfisk AS → P & V Holding AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %) | 2,9 % | 713 549 kr | 0 kr |
| Villa Invest ANS gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Villa Group Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Villa Group Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Villa Group Invest AS | 2,6 % | 643 516 kr | – |
| Sverre Arnold Pedersen gjennom Norsk Edelfisk AS → Hjelvik Gruppen AS → Ura Invest AS. Eier også aksjer i Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %) | 2,6 % | 643 123 kr | 0 kr |
| Ove Gjelstenli gjennom Norsk Edelfisk AS → Smirabben AS. Eier også aksjer i Logtech AS (50 %), Kid ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %) og 19 andre | 2,5 % | 619 369 kr | 0 kr |
| Cato Lyngøy gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS. Eier også aksjer i Ovum AS (14,22 %), Hauge Mobile Data Invest AS (4,74 %), Hauge Aquaculture Invest AS (0,83 %), Hjelmås Handelslag LL (0,29 %), Spintech AS (0,01 %) | 2,1 % | 499 338 kr | 0 kr |
| Nevera AG gjennom Hofseth International AS → RH Industri AS; Hofseth International AS → Key P2 AS → RH Industri AS; Hofseth International AS → Hofseth Holdco AS → RH Industri AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,6 % | 395 166 kr | – |
| David Robert Huggins gjennom Hofseth International AS → RH Industri AS → Huggins AS; Hofseth International AS → Key P2 AS → RH Industri AS → Huggins AS; Hofseth International AS → Hofseth Holdco AS → RH Industri AS → Huggins AS | 1,4 % | 346 542 kr | 0 kr |
| Jon-Birger Løvik gjennom Norsk Edelfisk AS → Akvamarin Forvaltning AS → Balto Asset Management AS; Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → Balto Asset Management AS; Norsk Edelfisk AS → Hjelvik Gruppen AS → Akvamarin Forvaltning AS → Balto Asset Management AS. Eier også aksjer i Lytix Biopharma ASA (0,03 %), Grieg Seafood ASA (0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Elliptic Laboratories ASA (under 0,01 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %) og 6 andre | 1,3 % | 318 358 kr | 0 kr |
| Ole Gunnar Solskjær gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Grip Management AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Grip Management AS. Eier også aksjer i Sparebanken Møre (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) og 11 andre | 1,1 % | 261 500 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 30,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 24,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 228 991 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i NORSK EDELFISK AS steg fra 1,9 mill. kr i 2024 til 14,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i HOFSETH INTERNATIONAL AS økte med 92,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Bankinnskuddet i URA INVEST AS økte med 1,8 mill. kr i 2025, mens anleggsmidlene falt med 1,7 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- SÆTREGRUPPEN AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,3 mill. kr).
- SESSLAKS AS gikk fra 65 % til 0 % av aksjene i SÆTREGRUPPEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i NORSK EDELFISK AS økte med 495,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HOFSETH INTERNATIONAL AS falt med 79 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i HAUGE AQUA AS steg fra 2,9 mill. kr i 2023 til 129,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAUGE AQUA AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NORSK EDELFISK HAVBRUK AS i 2024.
- HAUGE AQUA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ROMSDAL UTVIKLING AS i 2024.
- Finansinntektene i AKVAKULTURPARTNER AS steg fra 1,5 mill. kr i 2023 til 4,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AKVAKULTURPARTNER AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ROMSDAL UTVIKLING AS i 2024.
- Finansinntektene i SESSKRAFT HOLDING AS steg fra 194 621 kr i 2023 til 2,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Villa Invest ANS
- Eierandel i: Norsk Edelfisk Sætre AS
- Eierandel i: Sætre Matfisk AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.