Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Safe Holdco AS

Org.nr. 824817502 · AS · Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr · Bergen

Aksjene i Safe Holdco AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 235 226 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 184,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Safe Holdco AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −12,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Safe Holdco AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 60,3 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Safe Holdco AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 60,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 188 839 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 4,4 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 3,2 mill. kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 164,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Safe Holdco AS?

Safe Holdco AS eies til slutt av Procuritas Capital Investors Vi AB (70,1 %), Ståle Raa (13,5 % gjennom Raa Invest AS), Procuritas Capital Investors Vi E (9,1 %), Procuritas Capital Investors Vi Co (1,9 %) og Safe Holdco AS (0,9 % gjennom Safegroup Ansatte 6 AS → Låssenteret AS → Safegroup AS og Safegroup Ansatte 5 AS → Låssenteret AS → Safegroup AS), og 5 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Safe Holdco AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Procuritas Capital Investors Vi AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)70,1 %129,2 mill. kr–
Ståle Raa gjennom Raa Invest AS13,5 %24,9 mill. kr235 226 kr
Procuritas Capital Investors Vi E (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)9,1 %16,7 mill. kr–
Procuritas Capital Investors Vi Co (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,9 %3,5 mill. kr–
Safe Holdco AS gjennom Safegroup Ansatte 6 AS → Låssenteret AS → Safegroup AS; Safegroup Ansatte 5 AS → Låssenteret AS → Safegroup AS0,9 %1,7 mill. kr–
Geir Aardalsbakke gjennom Safegroup Ansatte 5 AS → Aardalsbakke Invest AS; Safegroup Ansatte Ii AS → Aardalsbakke Invest AS0,5 %963 554 kr0 kr
Fabian Bruvik gjennom Safegroup Ansatte 6 AS → F-B Holding AS0,3 %579 479 kr0 kr
Helge Midttun gjennom Visento AS. Eier også aksjer i Pre China Private Equity Ii AS (0,07 %), Cultura Sparebank (0,01 %), Sparebanken Norge (0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) og 1 andre0,3 %567 941 kr0 kr
Bård Ingve Skjæveland gjennom Safegroup Ansatte 6 AS. Eier også aksjer i Gringott Invest AS (100 %), Safegroup Ansatte 5 AS (3,52 %), Safegroup Ansatte Ii AS (1,16 %), North Energy ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) og 2 andre0,1 %274 210 kr0 kr
Leif Lippestad. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %)0,1 %262 782 kr0 kr
Verdigrunnlag
230,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
184,4 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
2 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • RAA INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i LILLE MARKEVEIEN 12 AS i 2024.
  • RAA INVEST AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i HEIKKI BRUVIK AS i 2024.
  • RAA INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i THERMOGLASS AS i 2024.
  • RAA INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GLASSENTERET AS i 2024.
  • RAA INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SVETO HOLDING AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.