Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Lighthouse Chartering AS

Org.nr. 999289371 · AS · Tjenester tilknyttet fiske, fangst og akvakultur · Austevoll

Aksjene i Lighthouse Chartering AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 65 395 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 13,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Lighthouse Chartering AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 116 955 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 243 104 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Lighthouse Chartering AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 116 955 kr. Bankinnskuddene økte med 841 902 kr og den langsiktige gjelden økte med 2 152 kr. Det er i snitt tatt ut 150 001 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (195 547 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 21,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 193 759 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 121 552 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Lighthouse Chartering AS?

Lighthouse Chartering AS eies til slutt av Nils Tore Øpstad Melingen (33,3 % gjennom Lighthouse Ship Management AS → Raid AS), Jan Henning Balestrand (33,3 % gjennom Lighthouse Ship Management AS → Balestrand Marine AS), Edvard Melingen (18,3 % gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS), Anita Melingen (5 % gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS) og Henrik Melingen (5 % gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Lighthouse Chartering AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Nils Tore Øpstad Melingen gjennom Lighthouse Ship Management AS → Raid AS33,3 %4,6 mill. kr28 784 kr
Jan Henning Balestrand gjennom Lighthouse Ship Management AS → Balestrand Marine AS33,3 %4,6 mill. kr28 699 kr
Edvard Melingen gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS. Eier også aksjer i Møkster Næringspark AS (0,59 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %)18,3 %2,6 mill. kr7 912 kr
Anita Melingen gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS5 %695 774 kr0 kr
Henrik Melingen gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS. Eier også aksjer i Panoro Energy ASA (0,02 %)5 %695 774 kr0 kr
Joakim Melingen gjennom Lighthouse Ship Management AS → El Invest AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %)5 %695 774 kr0 kr
Verdigrunnlag
17,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
13,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
121 552 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i BALESTRAND MARINE AS steg fra 117 182 kr i 2024 til 2,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • BALESTRAND MARINE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i JONSVOLLSGATEN 3 AS i 2025.
  • LIGHTHOUSE SHIP MANAGEMENT AS delte anslagsvis ut 600 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,4 mill. kr).
  • BALESTRAND MARINE AS delte anslagsvis ut 613 495 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−254 772 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,1 mill. kr).
  • RAID AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (21,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (907 559 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (20,9 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.