Anslag · inntektsår 2025
Aksell Gruppen AS
Org.nr. 999204457 · AS · Trykking ellers · Bergen
Aksjene i Aksell Gruppen AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 648 584 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 79,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Aksell Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −6,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Aksell Gruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 17,3 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Aksell Gruppen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 17,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 4,9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 7,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,3 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 69,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 726 635 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 834 748 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Aksell Gruppen AS?
Aksell Gruppen AS eies til slutt av Bjarte Johan Hordnes (37 % gjennom Mantel AS → Giambattista AS), Helge Gabriel Lundeby (19,4 % gjennom Lundeby Eiendom AS → Skrenten Holding AS → Hærland Holding AS og Lundeby Eiendom AS → Hærland Holding AS), Kåre Anders Lundeby (19,4 % gjennom Lundeby Eiendom AS → Skrenten Holding AS → Kal Holding AS og Lundeby Eiendom AS → Kal Holding AS), Morten Gunnarshaug (5,3 % gjennom Mantel AS → Mogusta AS) og Thomas Falch Erichsen (5,1 % gjennom Mantel AS → Tfe Invest AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Aksell Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bjarte Johan Hordnes gjennom Mantel AS → Giambattista AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 37 % | 29,4 mill. kr | 284 930 kr |
| Helge Gabriel Lundeby gjennom Lundeby Eiendom AS → Skrenten Holding AS → Hærland Holding AS; Lundeby Eiendom AS → Hærland Holding AS. Eier også aksjer i Torp Hage AS (3 %), Ludo Group AS (0,04 %), Morrow Bank ASA (under 0,01 %), Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Wallenius Wilhelmsen ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 19,4 % | 15,4 mill. kr | 136 091 kr |
| Kåre Anders Lundeby gjennom Lundeby Eiendom AS → Skrenten Holding AS → Kal Holding AS; Lundeby Eiendom AS → Kal Holding AS. Eier også aksjer i Workflow AS (25 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %) | 19,4 % | 15,4 mill. kr | 136 091 kr |
| Morten Gunnarshaug gjennom Mantel AS → Mogusta AS. Eier også aksjer i Salt Value AS (0,26 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %), Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Bonheur ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 5,3 % | 4,2 mill. kr | 24 148 kr |
| Thomas Falch Erichsen gjennom Mantel AS → Tfe Invest AS | 5,1 % | 4,1 mill. kr | 23 156 kr |
| Christian Bratli gjennom Tec AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %) | 5 % | 4 mill. kr | 22 084 kr |
| Thomas Bratli gjennom Tec AS. Eier også aksjer i GF Innovation AS (100 %), Webstep ASA (0,01 %), Boldbooks AS (0,01 %), Smartoptics Group ASA (under 0,01 %), Norske Skog ASA (under 0,01 %) og 6 andre | 5 % | 4 mill. kr | 22 084 kr |
| Knut Helge Lundeby gjennom Lundeby Eiendom AS → Skrenten Holding AS. Eier også aksjer i AS Momarken Travbane (0,25 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 1,3 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Astrid Karin Svenheim gjennom Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Askas AS. Eier også aksjer i Svenheim Engineering AS (8 %), Petrolia Noco AS (under 0,01 %) | 0,7 % | 541 694 kr | 0 kr |
| Ane Lie Larsen gjennom Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Tokala AS; Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Alieninvest AS. Eier også aksjer i Pexres AS (2 %), DNO ASA (under 0,01 %), Petrolia Noco AS (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) | 0,5 % | 432 625 kr | 0 kr |
| Mari Lie Larsen gjennom Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Tokala AS; Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Marill AS. Eier også aksjer i Pexres AS (2 %), Polight ASA (under 0,01 %), Petrolia Noco AS (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) | 0,5 % | 432 625 kr | 0 kr |
| Milly Svenheim gjennom Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Millyen AS. Eier også aksjer i Lydriket AS (50 %), Svenheim Engineering AS (18 %), DNO ASA (under 0,01 %), Petrolia Noco AS (under 0,01 %), Akastor ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 0,3 % | 241 429 kr | 0 kr |
| Pål Svenheim gjennom Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Pyttsan AS. Eier også aksjer i Lydriket AS (50 %), Svenheim Engineering AS (18 %) | 0,3 % | 241 429 kr | 0 kr |
| Tove Kate Larsen gjennom Mantel AS → Bernh Larsen Holding AS → Tokala AS. Eier også aksjer i Geilo Vannverk AS (11,11 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 159 303 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 99,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 79,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 834 748 kr
Hendelser i eierkjeden
- MANTEL AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i MANTEL AS i 2025.
- MANTEL AS delte anslagsvis ut 7,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (119,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (6,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (117,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HÆRLAND HOLDING AS økte med 3,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.