Anslag · inntektsår 2025
Mo i Rana AS
Org.nr. 999164153 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Harstad
Aksjene i Mo i Rana AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Mo i Rana AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 8,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,55 % av den samme verdien, så avkastningen er 15,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Mo i Rana AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 73 719 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 426 054 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Mo i Rana AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 60 368 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 61 496 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 42 501 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 38 226 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Mo i Rana AS?
Mo i Rana AS eies til slutt av Lars-Marius Haldorsen (30 % gjennom LMH Holding AS), Pål Birger Bendiksen (9,7 % gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Bendiksen Holding AS), Ewa Anniken Holmemo (9,7 % gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Ewa Holmemo Holding AS), Ola Baltzer Eidberg (8,8 % gjennom Systeminvest AS → Baltzer AS → Baltzer Invest AS) og Emil Eidberg (8,8 % gjennom Systeminvest AS → Baltzer AS → Brokvika Invest AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Mo i Rana AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Lars-Marius Haldorsen gjennom LMH Holding AS | 30 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Pål Birger Bendiksen gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Bendiksen Holding AS. Eier også aksjer i Akastor ASA (under 0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %) | 9,7 % | 542 755 kr | 0 kr |
| Ewa Anniken Holmemo gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Ewa Holmemo Holding AS | 9,7 % | 542 755 kr | 0 kr |
| Ola Baltzer Eidberg gjennom Systeminvest AS → Baltzer AS → Baltzer Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 68 Grader Nord (0,38 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 8,8 % | 488 479 kr | 0 kr |
| Emil Eidberg gjennom Systeminvest AS → Baltzer AS → Brokvika Invest AS. Eier også aksjer i Brokvika AS (100 %), Thor Medical ASA (0,01 %), Sparebank 68 Grader Nord (under 0,01 %), Nordic Unmanned ASA (under 0,01 %), Elliptic Laboratories ASA (under 0,01 %) og 14 andre | 8,8 % | 488 479 kr | 0 kr |
| Anders Eidberg gjennom Systeminvest AS → Baltzer AS → Flua Invest AS. Eier også aksjer i Flua AS (100 %), Sparebank 68 Grader Nord (0,02 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 8,8 % | 488 479 kr | 0 kr |
| Øyvind Eidberg gjennom Systeminvest AS → Baltzer AS → Kvannes Invest AS. Eier også aksjer i Kvannes AS (100 %) | 8,8 % | 488 479 kr | 0 kr |
| Bendik Esten Bendiksen gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Bendik Bendiksen Holding AS | 3,9 % | 217 102 kr | 0 kr |
| Bente Johanne Bendiksen gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Bente Bendiksen Holding AS | 3,9 % | 217 102 kr | 0 kr |
| Edward Holmemo Larsen gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Edhl Holding AS | 3,9 % | 217 102 kr | 0 kr |
| Elise Marie Holmemo Larsen gjennom Systeminvest AS → Bendix Kapital AS → Elise Holmemo Holding AS | 3,9 % | 217 102 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 38 226 kr
Hendelser i eierkjeden
- SYSTEMINVEST AS delte anslagsvis ut 10,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (44,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (18,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (52,4 mill. kr).
- BALTZER AS delte anslagsvis ut 16 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (192,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (17,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (193,2 mill. kr).
- BENDIX KAPITAL AS delte anslagsvis ut 16,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (162,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (160,3 mill. kr).
- SYSTEMINVEST AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (43,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (10,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (44,4 mill. kr).
- BALTZER AS delte anslagsvis ut 12,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (183,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (21,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (192,1 mill. kr).
- BENDIX KAPITAL AS delte anslagsvis ut 21,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (149,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (34,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (162,4 mill. kr).
- LMH HOLDING AS delte anslagsvis ut 885 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (88 605 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,6 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.