Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Moen Industrier AS

Org.nr. 998379830 · AS · Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter · Nærøysund

Aksjene i Moen Industrier AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 315,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Moen Industrier AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −1,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hvordan har det gått med Moen Industrier AS?

Fra 2024 til 2025 falt egenkapitalen med 8,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 14 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 9,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 7,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5,5 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 308,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 3,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Moen Industrier AS?

Moen Industrier AS eies til slutt av Harry Asmund Bøe (12,6 % gjennom SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Børge Lorentzsen (12,6 % gjennom SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), Anne Mette Selnes (12,5 % gjennom SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Heidi Ellin Vold Lorentzsen (12,5 % gjennom SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS) og Camilla Dolmen Henriksen (9,5 % gjennom Rodo Invest AS → Cado Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Moen Industrier AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Harry Asmund Bøe gjennom SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS12,6 %39,9 mill. kr400 148 kr
Børge Lorentzsen gjennom SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS12,6 %39,9 mill. kr400 148 kr
Anne Mette Selnes gjennom SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS12,5 %39,4 mill. kr394 918 kr
Heidi Ellin Vold Lorentzsen gjennom SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS. Eier også aksjer i Heidis Sjokoladedrøm AS (50 %)12,5 %39,4 mill. kr394 918 kr
Camilla Dolmen Henriksen gjennom Rodo Invest AS → Cado Invest AS9,5 %30,1 mill. kr292 401 kr
Lise Lotte Dolmen gjennom Rodo Invest AS → LLD Invest AS9,5 %30,1 mill. kr292 401 kr
Rasmus Kristian Lian Dolmen gjennom Rodo Invest AS → RKD Invest AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %)9,5 %30,1 mill. kr292 401 kr
Roald Dolmen gjennom Rodo Invest AS. Eier også aksjer i Airgenic AS (0,37 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Helgeland (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) og 3 andre9,5 %30,1 mill. kr292 401 kr
Ole Peter Fjær gjennom Havgløtt AS. Eier også aksjer i Susoft AS (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), Norda ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Panoro Energy ASA (under 0,01 %) og 9 andre4,7 %14,9 mill. kr131 394 kr
Ivar Strand gjennom Investiaq AS → Kleiv Kapital AS; Circulariaq AS → Nutriaq AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS. Eier også aksjer i Namdal Kornsilo og Mølle AS (0,02 %)2,4 %7,7 mill. kr59 480 kr
Øyvind Arne Sandnes gjennom STT Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %)1,5 %4,6 mill. kr28 597 kr
Astrid Helland gjennom Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %)0,9 %2,8 mill. kr9 994 kr
Hermod Holte Fledsberg gjennom Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %)0,9 %2,8 mill. kr9 994 kr
Christian Johansen gjennom Sandnes Transport og Terminal AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS; Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS0,5 %1,4 mill. kr0 kr
Roy Vegard Hiller gjennom Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → Hiller Invest Ii AS. Eier også aksjer i Hiller Invest AS (100 %), STT Gruppen AS (25 %), Lokotech Group AS (0,02 %)0,2 %636 531 kr0 kr
Verdigrunnlag
394,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
315,7 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
3,4 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
  • RODO INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
  • NAMSOS INVEST AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i ARBAFLAME AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Antall aksjer i MOEN INDUSTRIER AS økte fra 1 996 til 22 937 270 i 2024, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • FRØY KAPITAL AS gikk fra 49,9 % til 0 % av aksjene i MOEN INDUSTRIER AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.
  • RODO INVEST AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
  • RKD INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (10 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5 mill. kr).
  • Finansinntektene i HAVGLØTT AS steg fra 445 416 kr i 2023 til 8,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HAVGLØTT AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i TORGKVARTALET AS i 2024.
  • HAVGLØTT AS gikk fra 4,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.