Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Vesteraalens Invest AS

Org.nr. 998190746 · AS · Frysing og videre bearbeiding av fisk, skalldyr og bløtdyr · Sortland

Aksjene i Vesteraalens Invest AS gir de 46 personlige eierne anslagsvis 958 747 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 143,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Vesteraalens Invest AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 23,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 27 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Vesteraalens Invest AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 52,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 16,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 19,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Vesteraalens Invest AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 73,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 6,6 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 9,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 8,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 3,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,5 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 151,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Vesteraalens Invest AS?

Vesteraalens Invest AS eies til slutt av Eivind Martin Simonsen (16,2 % gjennom Ems Consult AS), Personlig eier A (10,7 % gjennom Ah Gruppen AS → Andenes Invest Groupe AS og Ah Gruppen AS), Personlig eier B (8,6 % gjennom Olli Invest AS), Personlig eier C (6 % gjennom Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS og Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS) og Personlig eier D (6 % gjennom Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS og Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vesteraalens Invest AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Eivind Martin Simonsen gjennom Ems Consult AS16,2 %23,4 mill. kr218 703 kr
Personlig eier A gjennom Ah Gruppen AS → Andenes Invest Groupe AS; Ah Gruppen AS10,7 %15,3 mill. kr135 707 kr
Personlig eier B gjennom Olli Invest AS8,6 %12,4 mill. kr106 569 kr
Personlig eier C gjennom Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS; Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS6 %8,7 mill. kr69 141 kr
Personlig eier D gjennom Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS; Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS6 %8,7 mill. kr69 141 kr
Personlig eier E gjennom Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Eirikts Invest AS; Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Arctic Investment Group AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Eirikts Invest AS5,4 %7,8 mill. kr60 709 kr
Personlig eier F gjennom Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Ingrims Invest AS; Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Arctic Investment Group AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Ingrims Invest AS5,4 %7,8 mill. kr60 709 kr
Personlig eier G gjennom Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Marits Invest AS; Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Arctic Investment Group AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Marits Invest AS4,5 %6,5 mill. kr47 649 kr
Personlig eier H gjennom Grafo AS → Grafo Holding 1 AS; Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 1 AS3 %4,3 mill. kr25 145 kr
Personlig eier I gjennom Grafo AS → Grafo Holding 2 AS; Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 2 AS3 %4,3 mill. kr25 145 kr
Personlig eier J gjennom Grafo AS → Grafo Holding 3 AS; Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 3 AS3 %4,3 mill. kr25 145 kr
Personlig eier K gjennom Grafo AS → Grafo Holding 4 AS; Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 4 AS3 %4,3 mill. kr25 145 kr
Personlig eier L gjennom Grafo AS → Grafo Holding 5 AS; Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 5 AS3 %4,3 mill. kr25 145 kr
Personlig eier M gjennom Stein Tore Gustavsen AS2,8 %4 mill. kr22 397 kr
Personlig eier N gjennom Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Olekk Invest AS2,6 %3,8 mill. kr20 229 kr
Verdigrunnlag
179,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
143,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
958 747 kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,5 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i VESTERAALENS INVEST AS økte med 20,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i VESTERAALENS INVEST AS økte fra 445 972 til 481 047 i 2025, og 3 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • OLLI INVEST AS gikk fra 10,7 % til 8,3 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • STEIN TORE GUSTAVSEN AS gikk fra 7 % til 4,9 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • INVESTINOR NORD-NORGE AS gikk fra 6,9 % til 0 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • ALENMAR AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • FINANCIAL BUSINESS INVESTMENT APS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • AH GRUPPEN AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ANDØY EIENDOMSUTVIKLING AS i 2025.
  • AH GRUPPEN AS gikk fra 6,2 % til 0 % av aksjene i MINING AS i 2025.
  • AH GRUPPEN AS gikk fra 3,3 % til 0 % av aksjene i PIONEER INVESTOR DX AS i 2025.
  • OLLI INVEST AS gikk fra 10,7 % til 8,3 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025.
  • ANDENES INVEST GROUPE AS delte anslagsvis ut 7,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,4 mill. kr).
  • ARCTIC INVESTMENT GROUP AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−4,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−14,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−21,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i ARCTIC INVESTMENT GROUP AS økte med 4,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • STEIN TORE GUSTAVSEN AS gikk fra 7 % til 4,9 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025.
  • STEIN TORE GUSTAVSEN AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i UNIFRACTAL AS i 2025.
  • FINANCIAL BUSINESS INVESTMENT APS gikk fra 3,1 % til 1,1 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Finansinntektene i EMS CONSULT AS steg fra 3,2 mill. kr i 2023 til 24,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • EMS CONSULT AS gikk fra 6,7 % til 0 % av aksjene i H5P GROUP AS i 2024.
  • AH GRUPPEN AS gikk fra 10,5 % til 3,3 % av aksjene i PIONEER INVESTOR DX AS i 2024.
  • ANDENES INVEST GROUPE AS delte anslagsvis ut 3,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (25,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,6 mill. kr).
  • Finansinntektene i ANDENES INVEST GROUPE AS steg fra 154 549 kr i 2023 til 7,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i ARCTIC INVESTMENT GROUP AS økte med 27,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.