Anslag · inntektsår 2025
Vesterålen Havbruk AS
Org.nr. 998030919 · AS · Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann · Øksnes
Aksjene i Vesterålen Havbruk AS gir de 79 personlige eierne anslagsvis 2,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 358,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Vesterålen Havbruk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −28,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Vesterålen Havbruk AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med 304,3 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (488,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5,7 mill. kr i inntektsårene 2023–2024.
Hvordan har det gått med Vesterålen Havbruk AS?
Fra 2022 til 2024 økte egenkapitalen med 304,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 599 831 kr og den langsiktige gjelden økte med 9,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 331 443 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (6,3 mill. kr).
Hvem eier Vesterålen Havbruk AS?
Vesterålen Havbruk AS eies til slutt av Martin Kværnstuen (33,5 % gjennom Kam Holding AS og Skogsøya Invest AS → Kam Holding AS og Kvæfjord Holding AS → Kam Holding AS), André Reinholdtsen (9,8 % gjennom Reinholdtsen Holding AS), Nicolas Brun-Lie (6,7 % gjennom Orinoco AS), Brynjar Kværnstuen (6 % gjennom Kvæfjord Holding AS) og Personlig eier A (3,3 % gjennom Newbrott AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vesterålen Havbruk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Martin Kværnstuen gjennom Kam Holding AS; Skogsøya Invest AS → Kam Holding AS; Kvæfjord Holding AS → Kam Holding AS | 33,5 % | 120,1 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| André Reinholdtsen gjennom Reinholdtsen Holding AS. Eier også aksjer i Øytrans AS (51 %), Merluzzo AS (51 %) | 9,8 % | 35 mill. kr | 346 377 kr |
| Nicolas Brun-Lie gjennom Orinoco AS. Eier også aksjer i Sanok Invest AS (0,26 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 6,7 % | 23,9 mill. kr | 225 094 kr |
| Brynjar Kværnstuen gjennom Kvæfjord Holding AS | 6 % | 21,7 mill. kr | 199 932 kr |
| Personlig eier A gjennom Newbrott AS | 3,3 % | 11,8 mill. kr | 100 830 kr |
| Personlig eier B gjennom Versvik Invest AS | 2,1 % | 7,4 mill. kr | 56 790 kr |
| Nærings- og Fiskeridepartementet gjennom Investinor Nord-Norge AS → Investinor AS | 1,8 % | 6,5 mill. kr | – |
| Personlig eier C gjennom Techbridge AS | 1,6 % | 5,9 mill. kr | 41 227 kr |
| Personlig eier D gjennom Reinholdtsen Holding AS; Blekkstilla AS | 1,5 % | 5,4 mill. kr | 36 448 kr |
| Personlig eier E gjennom Reinholdtsen Holding AS; Nordsand Invest AS | 1,4 % | 4,9 mill. kr | 31 429 kr |
| Personlig eier F gjennom T.D. Veen AS → Veen Eiendom AS | 1 % | 3,5 mill. kr | 17 552 kr |
| Personlig eier G gjennom Røyn AS | 0,9 % | 3,4 mill. kr | 16 263 kr |
| Personlig eier H gjennom Bypass Consulting AS | 0,9 % | 3,2 mill. kr | 14 345 kr |
| Personlig eier I gjennom Marlinda Holding AS | 0,9 % | 3,1 mill. kr | 13 358 kr |
| Personlig eier J gjennom Glitrafjord AS → AS Real-Forvaltning | 0,8 % | 2,7 mill. kr | 9 421 kr |
- Verdigrunnlag
- 448,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 358,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 2,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,9 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i VESTERÅLEN HAVBRUK AS økte fra 38 873 991 til 42 973 758 i 2025, og 17 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- T.D. VEEN AS gikk fra 11,9 % til 0 % av aksjene i SIGLAR CARBON AS i 2025.
- T.D. VEEN AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i PARITEE HOLDING AS i 2025.
- T.D. VEEN AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i ENDÚR ASA i 2025.
- KAM HOLDING AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i HUMA AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i VESTERÅLEN HAVBRUK AS økte med 40 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i VESTERÅLEN HAVBRUK AS økte fra 27 054 211 til 38 873 991 i 2024, og 1084 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- VESTERÅLEN HAVBRUK AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i LEVENDEFISK LOVE AS i 2024.
- Finansinntektene i SKOGSØYA INVEST AS steg fra 25 603 kr i 2023 til 4,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SKOGSØYA INVEST AS gikk fra 22 % til 14,6 % av aksjene i VESTERÅLEN HAVBRUK AS i 2024.
- Finansinntektene i REINHOLDTSEN HOLDING AS steg fra 1 kr i 2023 til 10,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- REINHOLDTSEN HOLDING AS gikk fra 20,3 % til 13 % av aksjene i VESTERÅLEN HAVBRUK AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i KVÆFJORD HOLDING AS økte med 36,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- T.D. VEEN AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i PROXIMAR SEAFOOD AS i 2024.
- KAM HOLDING AS gikk fra 14,3 % til 4,7 % av aksjene i HUMA AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i VESTERÅLEN HAVBRUK AS økte med 448,3 mill. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.