Anslag · inntektsår 2025
Puro Hotell Holding AS
Org.nr. 997921895 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Haugesund
Aksjene i Puro Hotell Holding AS gir de 22 personlige eierne anslagsvis 3,4 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 556,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Puro Hotell Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 2,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Puro Hotell Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −5,6 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (2,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 12 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Puro Hotell Holding AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 322,4 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 310,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 18,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (9,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 537,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 6,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Puro Hotell Holding AS?
Puro Hotell Holding AS eies til slutt av Puro Invest SP.Z.O.O (30,7 % gjennom Puro Hotell Invest AS og direkte), Christian Henrik Nesheim (7,7 % gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS), Hedda Elisabeth Nesheim Hobbelstad (7,7 % gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS), Nicholas Eirik Nesheim (7,7 % gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS) og Nora Amalie Nesheim (7,7 % gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Puro Hotell Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Puro Invest SP.Z.O.O gjennom Puro Hotell Invest AS; direkte (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 30,7 % | 170,8 mill. kr | – |
| Christian Henrik Nesheim gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS | 7,7 % | 42,6 mill. kr | 430 172 kr |
| Hedda Elisabeth Nesheim Hobbelstad gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS. Eier også aksjer i Hedda Elisabeth Nesheim AS (100 %), Yara International ASA (under 0,01 %) | 7,7 % | 42,6 mill. kr | 430 172 kr |
| Nicholas Eirik Nesheim gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS. Eier også aksjer i Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) | 7,7 % | 42,6 mill. kr | 430 172 kr |
| Nora Amalie Nesheim gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS. Eier også aksjer i Gallerinora AS (100 %) | 7,7 % | 42,6 mill. kr | 430 172 kr |
| Ole Henrik Nesheim gjennom Puro Hotell Invest AS → Genfer Group AS | 6,7 % | 37,4 mill. kr | 373 320 kr |
| Urd Ragnhild Sævareid Aase gjennom Puro Hotell Invest AS → Vanadis AS → Sera AS; Puro Hotell Invest AS → Bifrost og Draupne AS → Sera AS; Vanadis AS → Sera AS | 4,9 % | 27,2 mill. kr | 260 762 kr |
| Gaute Sævareid Aase gjennom Puro Hotell Invest AS → Vanadis AS → Niflheim AS; Puro Hotell Invest AS → Bifrost og Draupne AS → Niflheim AS; Vanadis AS → Niflheim AS | 4,9 % | 27,2 mill. kr | 260 760 kr |
| Eystein Sævareid Aase gjennom Puro Hotell Invest AS → Vanadis AS → Wyrd Holding AS; Puro Hotell Invest AS → Bifrost og Draupne AS → Wyrd Holding AS; Vanadis AS → Wyrd Holding AS. Eier også aksjer i Bergdal Eiendom AS (100 %), Supergreen AS (100 %), Fjelldalen Eiendom AS (100 %), Fjellco AS (100 %) | 4,9 % | 27,2 mill. kr | 260 760 kr |
| Veronika Thorsen Sanne gjennom Puro Hotell Invest AS → Røynebergsletta Invest AS → Viro AS → Vemra Invest AS | 4,1 % | 22,8 mill. kr | 212 198 kr |
| Personlig eier A gjennom Puro Hotell Invest AS → Røynebergsletta Invest AS → Viro AS → Mahini Invest AS | 1,6 % | 9,1 mill. kr | 73 412 kr |
| Personlig eier B gjennom Puro Hotell Invest AS → Røynebergsletta Invest AS → Viro AS → Olar Invest AS | 1,6 % | 9,1 mill. kr | 73 412 kr |
| Personlig eier C gjennom Puro Hotell Invest AS → Røynebergsletta Invest AS → Viro AS → Sierko Invest AS | 1,6 % | 9,1 mill. kr | 73 412 kr |
| Bergshav LTD Selskap gjennom Puro Hotell Invest AS → Bergshav Eiendom AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 7,1 mill. kr | – |
| Personlig eier D gjennom Puro Hotell Invest AS → Vanadis AS → Vanadis Holding AS; Vanadis AS → Vanadis Holding AS | 0,9 % | 4,8 mill. kr | 30 521 kr |
- Verdigrunnlag
- 695,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 556,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 3,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 6,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i PURO HOTELL INVEST AS steg fra 2,6 mill. kr i 2024 til 22 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GENFER GROUP AS delte anslagsvis ut 28,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (56,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (12,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,3 mill. kr).
- RØYNEBERGSLETTA INVEST AS delte anslagsvis ut 29,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (46,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
- RØYNEBERGSLETTA INVEST AS gikk fra 90 % til 75 % av aksjene i WEST COMMUNICATION AS i 2025.
- VIRO AS delte anslagsvis ut 16,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (17,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (27,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (28,3 mill. kr).
- Finansinntektene i VIRO AS steg fra 4,4 mill. kr i 2024 til 30,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i SFR HOLDING AS i 2025.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i TB ØKONOMI AS i 2025.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i AVALDSNES INVEST AS i 2025.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i FUS AS i 2025.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 50 % til 33 % av aksjene i P INVEST AS i 2025.
- GENFER GROUP AS delte anslagsvis ut 9,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (63,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (56,3 mill. kr).
- Finansinntektene i GENFER GROUP AS steg fra 5 184 kr i 2023 til 9,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i VIRO AS falt med 30 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BARENTZYMES AS i 2024.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i AUGVALD AS i 2024.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ABC BIOSCIENCE AS i 2024.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i JURIDISK ABC AS i 2024.
- BIFROST OG DRAUPNE AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i AVA OF NORWAY AS i 2024.
- VEMRA INVEST AS gikk fra 41,6 % til 0 % av aksjene i OJN INVEST AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Puro Hotell Property AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.