Anslag · inntektsår 2025
Vesteraalens Hermetikfabrik AS
Org.nr. 997409345 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Sortland
Aksjene i Vesteraalens Hermetikfabrik AS gir de 46 personlige eierne anslagsvis 8 164 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 15,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vesteraalens Hermetikfabrik AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 62,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,71 % av den samme verdien, så avkastningen er 88,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vesteraalens Hermetikfabrik AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 15,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 157 463 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Vesteraalens Hermetikfabrik AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 15,1 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 12,9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 226 913 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 15,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 135 261 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 141 049 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vesteraalens Hermetikfabrik AS?
Vesteraalens Hermetikfabrik AS eies til slutt av Personlig eier A (16,2 % gjennom Vesteraalens Invest AS → Ems Consult AS), Personlig eier B (10,7 % gjennom Vesteraalens Invest AS → Ah Gruppen AS → Andenes Invest Groupe AS og Vesteraalens Invest AS → Ah Gruppen AS), Personlig eier C (8,6 % gjennom Vesteraalens Invest AS → Olli Invest AS), Personlig eier D (6 % gjennom Vesteraalens Invest AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS og Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS) og Personlig eier E (6 % gjennom Vesteraalens Invest AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS og Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vesteraalens Hermetikfabrik AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Vesteraalens Invest AS → Ems Consult AS | 16,2 % | 2,6 mill. kr | 8 164 kr |
| Personlig eier B gjennom Vesteraalens Invest AS → Ah Gruppen AS → Andenes Invest Groupe AS; Vesteraalens Invest AS → Ah Gruppen AS | 10,7 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Vesteraalens Invest AS → Olli Invest AS | 8,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Vesteraalens Invest AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS | 6 % | 956 510 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Vesteraalens Invest AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Jubra AS | 6 % | 956 510 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Eirikts Invest AS; Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Eirikts Invest AS | 5,4 % | 863 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Ingrims Invest AS; Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Ingrims Invest AS | 5,4 % | 863 530 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Marits Invest AS; Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Marits Invest AS | 4,5 % | 719 516 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Vesteraalens Invest AS → Grafo AS → Grafo Holding 1 AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 1 AS | 3 % | 471 356 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Vesteraalens Invest AS → Grafo AS → Grafo Holding 2 AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 2 AS | 3 % | 471 356 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Vesteraalens Invest AS → Grafo AS → Grafo Holding 3 AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 3 AS | 3 % | 471 356 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Vesteraalens Invest AS → Grafo AS → Grafo Holding 4 AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 4 AS | 3 % | 471 356 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Vesteraalens Invest AS → Grafo AS → Grafo Holding 5 AS; Vesteraalens Invest AS → Arctic Investment Group AS → Grafo AS → Grafo Holding 5 AS | 3 % | 471 356 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Vesteraalens Invest AS → Stein Tore Gustavsen AS | 2,8 % | 441 059 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS; Vesteraalens Invest AS → Nyhamn AS → Nyhamn Holding AS → Olekk Invest AS | 2,6 % | 417 153 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 19,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 15,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 8 164 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 141 049 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VESTERAALENS INVEST AS økte med 20,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AH GRUPPEN AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ANDØY EIENDOMSUTVIKLING AS i 2025.
- AH GRUPPEN AS gikk fra 6,2 % til 0 % av aksjene i MINING AS i 2025.
- AH GRUPPEN AS gikk fra 3,3 % til 0 % av aksjene i PIONEER INVESTOR DX AS i 2025.
- OLLI INVEST AS gikk fra 10,7 % til 8,3 % av aksjene i VESTERAALENS INVEST AS i 2025.
- ANDENES INVEST GROUPE AS delte anslagsvis ut 7,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (27,4 mill. kr).
- ARCTIC INVESTMENT GROUP AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−4,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−14,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−21,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ARCTIC INVESTMENT GROUP AS økte med 4,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- VESTERAALENS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VESTERAALENS HERMETIKFABRIK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i EMS CONSULT AS steg fra 3,2 mill. kr i 2023 til 24,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- EMS CONSULT AS gikk fra 6,7 % til 0 % av aksjene i H5P GROUP AS i 2024.
- AH GRUPPEN AS gikk fra 10,5 % til 3,3 % av aksjene i PIONEER INVESTOR DX AS i 2024.
- ANDENES INVEST GROUPE AS delte anslagsvis ut 3,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (25,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,6 mill. kr).
- Finansinntektene i ANDENES INVEST GROUPE AS steg fra 154 549 kr i 2023 til 7,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i ARCTIC INVESTMENT GROUP AS økte med 27,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.