Anslag · inntektsår 2025
Hommelvik Sjøside Næring AS
Org.nr. 997036158 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Steinkjer
Aksjene i Hommelvik Sjøside Næring AS gir de 38 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Hommelvik Sjøside Næring AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,2 % av den samme verdien, så avkastningen er 4,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Hommelvik Sjøside Næring AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 129 465 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 6 038 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 48 990 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Hommelvik Sjøside Næring AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 665 984 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 9 714 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 5 674 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 6 038 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Hommelvik Sjøside Næring AS?
Hommelvik Sjøside Næring AS eies til slutt av Personlig eier A (27,4 % gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS), Personlig eier B (6,9 % gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS), Personlig eier C (6,6 % gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS), Personlig eier D (4,4 % gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS) og Personlig eier E (3,6 % gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hommelvik Sjøside Næring AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS | 27,4 % | 648 401 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → AS Værdalsbruket → Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS | 6,9 % | 162 100 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 6,6 % | 155 331 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 4,4 % | 103 554 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 3,6 % | 84 137 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 3,6 % | 84 008 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 3,3 % | 77 665 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 3,3 % | 77 665 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,7 % | 64 721 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,7 % | 64 592 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,7 % | 64 592 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,2 % | 52 036 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,2 % | 51 777 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,2 % | 51 777 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Hommelvik Sjøside AS → Inntre Holding AS → Ligna AS | 2,2 % | 51 777 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 6 038 kr
Hendelser i eierkjeden
- LIGNA AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (272,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (268,9 mill. kr).
- LIGNA AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ARMA EIENDOM AS i 2025.
- FABRITIUS GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 135,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (55,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mrd. kr).
- FABRITIUS GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TROLLÅSVEIEN 8 AS i 2025.
- GJELSTEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 140 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3 mrd. kr).
- GJELSTEN HOLDING AS gikk fra 18,9 % til 5,8 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2025.
- LIGNA AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (256,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (33,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (272,1 mill. kr).
- LIGNA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i SJØKANTEN STEINKJER AS i 2024.
- FABRITIUS GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VM SYD AS i 2024.
- FABRITIUS GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HARALDRUDVEIEN 11 AS i 2024.
- GJELSTEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 175 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (342,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,9 mrd. kr).
- GJELSTEN HOLDING AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.