Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Industriveien 29 AS

Org.nr. 997016432 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Bærum

Aksjene i Industriveien 29 AS gir de 2 personlige eierne anslagsvis 5 482 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Industriveien 29 AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 40 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,31 % av den samme verdien, så avkastningen er 128,1 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Industriveien 29 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 39 108 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,8 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 22 572 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 14 798 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Industriveien 29 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 39 108 kr. Den langsiktige gjelden økte med 11 596 kr. Det er i snitt tatt ut 1,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 77,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (18 102 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 9 633 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 11 252 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Industriveien 29 AS?

Industriveien 29 AS eies til slutt av Personlig eier A (80 % gjennom Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS) og Personlig eier B (20 % gjennom Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Industriveien 29 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS80 %2,3 mill. kr5 482 kr
Personlig eier B gjennom Fabritius Gruppen AS → Gjelsten Holding AS20 %577 050 kr0 kr
Verdigrunnlag
3,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
2,9 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
11 252 kr

Hendelser i eierkjeden

  • INDUSTRIVEIEN 29 AS delte anslagsvis ut 1,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−2,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−2,6 mill. kr).
  • FABRITIUS GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 135,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (55,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mrd. kr).
  • FABRITIUS GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TROLLÅSVEIEN 8 AS i 2025.
  • GJELSTEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 140 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3 mrd. kr).
  • GJELSTEN HOLDING AS gikk fra 18,9 % til 5,8 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2025.
  • INDUSTRIVEIEN 29 AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−2,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−2,6 mill. kr).
  • FABRITIUS GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VM SYD AS i 2024.
  • FABRITIUS GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HARALDRUDVEIEN 11 AS i 2024.
  • GJELSTEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 175 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (342,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,9 mrd. kr).
  • GJELSTEN HOLDING AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.