Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Volstad Construction AS

Org.nr. 996943062 · AS · Utleie og leasing av sjøtransportmateriell · Ålesund

Aksjene i Volstad Construction AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 1,6 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 173,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Volstad Construction AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 30 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 34,8 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Volstad Construction AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 120,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 45,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Volstad Construction AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 120,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 29,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 58,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 243,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,9 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Volstad Construction AS?

Volstad Construction AS eies til slutt av Helge Gåsø (30 % gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Gåsø Næringsutvikling AS), Anders Gåsø (14,4 % gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Gåsø Næringsutvikling AS), Christine Gåsø Krogstad (14,4 % gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Gåsø Næringsutvikling AS), Njål Sævik (12 % gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Emini Invest AS) og Vegard Sævik (12 % gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Innidimman AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Volstad Construction AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Helge Gåsø gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Gåsø Næringsutvikling AS30 %52 mill. kr534 204 kr
Anders Gåsø gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Gåsø Næringsutvikling AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %)14,4 %25 mill. kr236 727 kr
Christine Gåsø Krogstad gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Gåsø Næringsutvikling AS. Eier også aksjer i Måsøval AS (0,03 %), Dof Group ASA (0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %)14,4 %25 mill. kr236 727 kr
Njål Sævik gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Emini Invest AS. Eier også aksjer i Njål Invest AS (100 %), Fjord Defence Group ASA (0,01 %), Ulstein Group ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %)12 %20,8 mill. kr190 851 kr
Vegard Sævik gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Innidimman AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %)12 %20,8 mill. kr190 851 kr
Hege Sævik Rabben gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS9,6 %16,7 mill. kr149 055 kr
Per Rolf Sævik gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → Pison AS. Eier også aksjer i TV12 Norge Holding AS (20 %), Havgapet AS (7,57 %), Helgøy Gartneri AS (5 %), Bonheur ASA (under 0,01 %)4 %6,9 mill. kr51 840 kr
Are Rabben gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS1,2 %2,1 mill. kr3 232 kr
Eirin Rabben Mangfeldt gjennom Grand Canyon Holding AS → Havila Subsea & Renewables AS → Havila Subsea & Renewables Holding AS → Sæviking AS → Havila Holding AS → HSR Invest AS1,2 %2,1 mill. kr3 232 kr
Hege Aasen Veiseth gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Hav AS. Eier også aksjer i Polaris Media ASA (under 0,01 %), Voim ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %)0,2 %357 449 kr0 kr
Ingrid Rønning gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Iro AS. Eier også aksjer i Veidekke ASA (under 0,01 %), Måsøval AS (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %)0,2 %357 449 kr0 kr
Thomas Hanssen gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Shinvest AS. Eier også aksjer i Sentia ASA (0,01 %), Norbit ASA (0,01 %), Public Property Invest ASA (under 0,01 %), Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %)0,2 %357 449 kr0 kr
Klaus Hatlebrekke gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Hatlebrekke Invest AS0,2 %339 577 kr0 kr
Vibeche Torgersen Hatlebrekke gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Hatlebrekke Invest AS0,2 %339 577 kr0 kr
Mari Skaar Okstad gjennom Grand Canyon Holding AS → Frøy Kapital AS → Matenso AS0,1 %178 725 kr0 kr
Verdigrunnlag
217 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
173,6 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,9 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i FRØY KAPITAL AS falt med 310,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i FRØY KAPITAL AS steg fra −20,4 mill. kr i 2024 til 367 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • FRØY KAPITAL AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NJORD NB 3 AS i 2025.
  • FRØY KAPITAL AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST ASA i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS delte anslagsvis ut 268,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−184,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (142,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−311 mill. kr).
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON 2 AS i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GRAND CANYON 3 AS i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GC2CO AS i 2025.
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES HOLDING AS delte anslagsvis ut 281,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−807 000 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−284,8 mill. kr).
  • HAVILA SUBSEA & RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAVILA MARITIME EIENDOM AS i 2025.
  • SÆVIKING AS delte anslagsvis ut 281,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−30,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−50,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−362,7 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i SÆVIKING AS økte med 620,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i FRØY KAPITAL AS falt med 206,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • FRØY KAPITAL AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NJORD AQUASERVICE AS i 2024.
  • FRØY KAPITAL AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NJORD NB AS i 2024.
  • FRØY KAPITAL AS gikk fra 49,9 % til 0 % av aksjene i MOEN INDUSTRIER AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.