Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Topcamp Holding AS

Org.nr. 996873307 · AS · Drift av campingplasser · Oslo

Aksjene i Topcamp Holding AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 412 598 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 161,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Topcamp Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 5,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 6,8 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Topcamp Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 22,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 8,6 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Topcamp Holding AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 34,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 15,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 16,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,8 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 172,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Topcamp Holding AS?

Topcamp Holding AS eies til slutt av Braganza AB (8,8 % gjennom Formentera AS), Rune Stokke (6 % gjennom Stokke Industri AS → Søre Øverli AS), Tøk Holding AS (5,7 %), Erling Storm (5 % gjennom AS Erling Storm Holding) og Gunnar Evensen (4,9 % gjennom Møsbu AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Topcamp Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Braganza AB gjennom Formentera AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)8,8 %14,2 mill. kr–
Rune Stokke gjennom Stokke Industri AS → Søre Øverli AS. Eier også aksjer i Salig AS (0,96 %), Deepx Health AS (under 0,01 %)6 %9,7 mill. kr79 215 kr
Tøk Holding AS5,7 %9,3 mill. kr–
Erling Storm gjennom AS Erling Storm Holding. Eier også aksjer i Ødekjære Vann og Avløp AS (5,88 %), Storm Elektro Oslo-Akershus AS (4 %), Marine Pro AS (0,04 %), Sparebanken Øst (0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 1 andre5 %8,1 mill. kr63 803 kr
Gunnar Evensen gjennom Møsbu AS4,9 %7,9 mill. kr61 514 kr
Nils Kjetil Tronrud gjennom Engadin AS → Adlon AS; Adlon AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (0,01 %), Sparebanken Norge (0,01 %), Vår Energi ASA (0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %)3,8 %6,1 mill. kr43 377 kr
Olav Engebret Thon gjennom Hathon Holding AS → Lamponi Investments AS. Eier også aksjer i Elliptic Laboratories ASA (0,05 %), Circio Holding ASA (0,05 %), Elkem ASA (0,01 %)3,2 %5,1 mill. kr33 717 kr
Halgrim Thon gjennom Hathon Holding AS. Eier også aksjer i Uppi Holding AS (100 %), Borealis Productions AS (15 %), Nead-Norwegian Ethiopian Agricultural Development AS (1,74 %), Lyn 1896 AS (0,12 %), Kongsberg Automotive ASA (0,11 %) og 5 andre2,6 %4,1 mill. kr23 687 kr
Thorstein Berg gjennom Bjørk Invest AS → Bergsjø Invest AS; Bjørk Invest AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %)2,5 %4 mill. kr22 885 kr
Jan Tellef Thorleifsson gjennom Styrbord AS. Eier også aksjer i Vema Iii AS (10,77 %)2,2 %3,5 mill. kr17 547 kr
Hans Petter Krohnstad gjennom Engadin AS → HPK Eiendom AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %)2,2 %3,5 mill. kr17 499 kr
Alexandra Margareth Angelil gjennom For Me AS. Eier også aksjer i Rwa Invest AS (14,99 %)2 %3,2 mill. kr14 533 kr
Jorunn Marie Thon gjennom Hathon Holding AS → Jomma AS1,8 %2,9 mill. kr11 643 kr
Nina Krog Ekman gjennom La Mani AS → Nikro AS1,8 %2,9 mill. kr11 589 kr
Malin Hulsbergen gjennom La Mani AS → Nilam AS1,8 %2,9 mill. kr11 589 kr
Verdigrunnlag
201,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
161,5 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,7 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Antall aksjer i TOPCAMP HOLDING AS økte fra 5 542 729 til 5 718 641 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • STOKKE INDUSTRI AS delte anslagsvis ut 157,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (349,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mrd. kr).
  • STOKKE INDUSTRI AS gikk fra 61,1 % til 0 % av aksjene i NORDICLABS AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i FORMENTERA AS økte med 46,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • HATHON HOLDING AS delte anslagsvis ut 456 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (552,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (102 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i HATHON HOLDING AS økte med 461,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i HATHON HOLDING AS steg fra 0 kr i 2024 til 27,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TORVET 1 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NEDRE SEM BARNEHAGE AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i CAMILLA COLLETTS VEI 11 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MOERVEIEN 10 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i DURUDVEIEN 37/39 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ÅSENVEIEN 12 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i DRONNINGENSGATE 6 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BANKVEIEN 11 & 14 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ØVRE SLOTTSGATE 15 B AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAUSMANNSGATE 21 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RÅDHUSGATA 2 OSLO AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAUGESUNDGATE 27 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RISAVIKA HAVNERING 224 AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 80 % til 0 % av aksjene i ÅS SENTRUM ØST AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 40,8 % til 0 % av aksjene i KUNGSBACKA HOLDING AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 26,5 % til 0 % av aksjene i INDIDYE HOLDING AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 20,4 % til 0 % av aksjene i SHOPLABS AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 13,2 % til 0 % av aksjene i UTSTILLINGSPLASSEN EIENDOM AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 12,6 % til 0 % av aksjene i HEMODX AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 9,6 % til 0 % av aksjene i CUPP COMPUTING AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 5,4 % til 0 % av aksjene i NORSE FORVALTNING AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i PRE VENTION AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i AXXELERATOR CAPITAL AS i 2025.
  • HATHON HOLDING AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i PIDI 2016 AS i 2025.
  • Finansinntektene i BJØRK INVEST AS steg fra 697 378 kr i 2024 til 5,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SØRE ØVERLI AS delte anslagsvis ut 71 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (948 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (616 000 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (877,6 mill. kr).
  • AS ERLING STORM HOLDING delte anslagsvis ut 40,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (167,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (131 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i TOPCAMP HOLDING AS falt med 40,8 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i FORMENTERA AS økte med 47,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • BJØRK INVEST AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i NETFAIR AS i 2024.
  • AS ERLING STORM HOLDING delte anslagsvis ut 47,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (34,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (179,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (167,1 mill. kr).
  • Finansinntektene i AS ERLING STORM HOLDING steg fra 125 342 kr i 2023 til 181,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Bankinnskuddet i AS ERLING STORM HOLDING økte med 61,6 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 37,1 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
  • AS ERLING STORM HOLDING gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SLEMDALSVEIEN 70 AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.