Anslag · inntektsår 2025
Kooperativen Kjøpesenter AS
Org.nr. 996759113 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rana
Aksjene i Kooperativen Kjøpesenter AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 194 993 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 32,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Kooperativen Kjøpesenter AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −1,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,79 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Kooperativen Kjøpesenter AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,1 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 645 348 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Kooperativen Kjøpesenter AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 940 816 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 514 437 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 32,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 312 777 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 319 774 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Kooperativen Kjøpesenter AS?
Kooperativen Kjøpesenter AS eies til slutt av Personlig eier A (29,3 % gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Fci AS), Personlig eier B (14,3 % gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Annabeth AS), Personlig eier C (14,3 % gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Nina Haaland AS), Personlig eier D (11,1 % gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → SN-Invest AS → Eino AS) og Personlig eier E (11,1 % gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → SN-Invest AS → GSN Invest AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Kooperativen Kjøpesenter AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Fci AS | 29,3 % | 9,5 mill. kr | 77 626 kr |
| Personlig eier B gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Annabeth AS | 14,3 % | 4,7 mill. kr | 29 061 kr |
| Personlig eier C gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Nina Haaland AS | 14,3 % | 4,7 mill. kr | 29 061 kr |
| Personlig eier D gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → SN-Invest AS → Eino AS | 11,1 % | 3,6 mill. kr | 18 569 kr |
| Personlig eier E gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → SN-Invest AS → GSN Invest AS | 11,1 % | 3,6 mill. kr | 18 569 kr |
| Personlig eier F gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → SN-Invest AS → Nopsa AS | 11,1 % | 3,6 mill. kr | 18 569 kr |
| Personlig eier G gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Meyer AS → Meyer Holding AS | 6,5 % | 2,1 mill. kr | 3 538 kr |
| Personlig eier H gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Hagh Holding AS | 1,7 % | 542 502 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Siu Utvikling AS → Siu Invest AS → Eiendomsselskapet Ranheim AS → Ums AS → Haaland Holding AS → Merkantil Holding AS | 0,6 % | 190 452 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 40,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 32,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 194 993 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 319 774 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SIU UTVIKLING AS falt med 2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS delte anslagsvis ut 66,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (171,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (123,5 mill. kr).
- Finansinntektene i EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS steg fra 36,1 mill. kr i 2024 til 205,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VIKA EIENDOM AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FR. NANSENSGATE 12 MO AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VIKA NÆRINGSEIENDOM AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MELLOMVIKA 51 AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SØDERLUNDMYRA 40 AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PLUSS MAT AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ALFA EIENDOM AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i APOTEKERGÅRDEN RANA AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BENNETTBYGGET AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERKSTEDVEIEN 5 AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NOGG AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAALAND UTLEIEBYGG AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i VAKRE SELØY AS i 2025.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i MELLOMVIKA 1 AS i 2025.
- UMS AS delte anslagsvis ut 64,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (64,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,6 mill. kr).
- Finansinntektene i UMS AS steg fra 3,6 mill. kr i 2024 til 64,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAALAND HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i YTTERVIK AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SIU UTVIKLING AS falt med 6,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 50 % til 49 % av aksjene i KONGSPARKEN AS i 2024.
- EIENDOMSSELSKAPET RANHEIM AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i MELLOMVIKA 35 AS i 2024.
- HAALAND HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERKSTEDVEIEN 5 AS i 2024.
- SN-INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (56,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (55,9 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.