Anslag · inntektsår 2025
Metallco Stene AS
Org.nr. 996692841 · AS · Materialgjenvinning · Oslo
Aksjene i Metallco Stene AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 412 578 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 80,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Metallco Stene AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 25,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 30 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Metallco Stene AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 45,6 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,7 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Metallco Stene AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 43,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 2,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 22,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 16,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 80,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 840 894 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 842 919 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Metallco Stene AS?
Metallco Stene AS eies til slutt av Øyvind Stene (14,9 % gjennom Stene Stål Holding AS), Agnar Stene (14,8 % gjennom Stene Stål Holding AS), Vegard Stensli (8,4 % gjennom Metallco NMF AS → Stensli Gjenvinning AS → Bjarne Stensli & Sønner AS → Flatt Jern AS), Tord Linnerud (6,3 % gjennom Metallco NMF AS → Metallco Oppland AS → Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS) og Thor-Henning Stene (4,7 % gjennom Stene Stål Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Metallco Stene AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Øyvind Stene gjennom Stene Stål Holding AS. Eier også aksjer i Fredrikstad Fotballinvest AS (0,6 %), Borregaard ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %) | 14,9 % | 11,9 mill. kr | 101 424 kr |
| Agnar Stene gjennom Stene Stål Holding AS. Eier også aksjer i Blackhawkholding AS (50,05 %), Hoppfly AS (5,49 %), Smelteverket Eiendom AS (2,5 %) | 14,8 % | 11,8 mill. kr | 100 898 kr |
| Vegard Stensli gjennom Metallco NMF AS → Stensli Gjenvinning AS → Bjarne Stensli & Sønner AS → Flatt Jern AS | 8,4 % | 6,7 mill. kr | 49 602 kr |
| Tord Linnerud gjennom Metallco NMF AS → Metallco Oppland AS → Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS. Eier også aksjer i Oppland Metall Transport AS (50 %) | 6,3 % | 5 mill. kr | 32 622 kr |
| Thor-Henning Stene gjennom Stene Stål Holding AS. Eier også aksjer i Fredrikstad Fotballinvest AS (0,6 %) | 4,7 % | 3,8 mill. kr | 19 924 kr |
| Anders Stensli gjennom Metallco NMF AS → Stensli Gjenvinning AS → Bjarne Stensli & Sønner AS → Anders Stensli Holding AS. Eier også aksjer i Stensli Eiendom AS (16,67 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 4,2 % | 3,4 mill. kr | 16 001 kr |
| Bjarne Stensli gjennom Metallco NMF AS → Stensli Gjenvinning AS → Bjarne Stensli & Sønner AS → Bjarne Stensli Dy Holding AS. Eier også aksjer i Stensli Eiendom AS (16,67 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %), Photocure ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %) | 4,2 % | 3,4 mill. kr | 16 001 kr |
| Kremco AS gjennom Metallco NMF AS → Metallco Oppland AS → Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS | 3,7 % | 3 mill. kr | – |
| Laurie Fredrik Feinberg gjennom Metallco NMF AS → Metallco Oppland AS → Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS. Eier også aksjer i Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %) | 3,7 % | 3 mill. kr | 11 979 kr |
| Katrine Victor gjennom Metallco NMF AS → Metallco Oppland AS → Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS | 3,7 % | 3 mill. kr | 11 978 kr |
| Aina Josefine Stene Bjerke gjennom Stene Stål Holding AS → Laika AS | 3,7 % | 2,9 mill. kr | 11 893 kr |
| Anette Stene gjennom Stene Stål Holding AS → Laika AS | 3,7 % | 2,9 mill. kr | 11 893 kr |
| Ole Martin Grundstrøm Stene gjennom Stene Stål Holding AS → Laika AS | 3,7 % | 2,9 mill. kr | 11 893 kr |
| Thor Øyvind Gøtz Stene gjennom Stene Stål Holding AS → Laika AS | 3,7 % | 2,9 mill. kr | 11 893 kr |
| Tor Damhaug gjennom Metallco NMF AS → Metallco Oppland AS → Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS. Eier også aksjer i Telenor ASA (under 0,01 %) | 2,8 % | 2,2 mill. kr | 4 577 kr |
- Verdigrunnlag
- 100,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 80,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 842 919 kr
Hendelser i eierkjeden
- METALLCO STENE AS delte anslagsvis ut 15,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (50,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (50,5 mill. kr).
- METALLCO NMF AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (23,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,1 mill. kr).
- STENE STÅL HOLDING AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (92,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (25,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (108,1 mill. kr).
- METALLCO OPPLAND AS delte anslagsvis ut 36 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (21,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (35,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (20,9 mill. kr).
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 175,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (176 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (101,1 mill. kr).
- METALLCO HOLDING AS delte anslagsvis ut 151 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (151 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,7 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 44,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (190 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (844,9 mill. kr).
- METALLCO STENE AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (46,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (34 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (50,5 mill. kr).
- METALLCO NMF AS delte anslagsvis ut 33 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (32,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,2 mill. kr).
- STENE STÅL HOLDING AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (77,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (22 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (92,9 mill. kr).
- METALLCO OPPLAND AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (21,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (49,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (21,1 mill. kr).
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 183,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (93,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (190,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 38,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (548,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (189 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Kremco AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.