Anslag · inntektsår 2025
Bedriftsveien 114 AS
Org.nr. 996605582 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo
Aksjene i Bedriftsveien 114 AS gir de 20 personlige eierne anslagsvis 14 767 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 14,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Bedriftsveien 114 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 8,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,7 % av den samme verdien, så avkastningen er 12,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Bedriftsveien 114 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 286 098 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,9 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 254 886 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 108 259 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Bedriftsveien 114 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 286 098 kr. Bankinnskuddene falt med 28 249 kr og den langsiktige gjelden økte med 69 807 kr. Det er i snitt tatt ut 1,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (205 446 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 14,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 127 469 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 127 705 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bedriftsveien 114 AS?
Bedriftsveien 114 AS eies til slutt av Personlig eier A (16,8 % gjennom Grenland Eiendom AS → Eiendomsinvestor AS → Lars Erik Hoel & Co AS), Personlig eier B (14,9 % gjennom Grenland Eiendom AS → Wahl Eiendom AS → Wahl Gruppen AS → Chriline AS), Personlig eier C (14,9 % gjennom Grenland Eiendom AS → Wahl Eiendom AS → Wahl Gruppen AS → Sowa AS), Personlig eier D (5,3 % gjennom Grenland Eiendom AS → Leo Holding AS) og Personlig eier E (5 % gjennom Grenland Eiendom AS → Metal Monkey AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bedriftsveien 114 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Grenland Eiendom AS → Eiendomsinvestor AS → Lars Erik Hoel & Co AS | 16,8 % | 2,4 mill. kr | 6 811 kr |
| Personlig eier B gjennom Grenland Eiendom AS → Wahl Eiendom AS → Wahl Gruppen AS → Chriline AS | 14,9 % | 2,2 mill. kr | 3 978 kr |
| Personlig eier C gjennom Grenland Eiendom AS → Wahl Eiendom AS → Wahl Gruppen AS → Sowa AS | 14,9 % | 2,2 mill. kr | 3 978 kr |
| Personlig eier D gjennom Grenland Eiendom AS → Leo Holding AS | 5,3 % | 762 849 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Grenland Eiendom AS → Metal Monkey AS | 5 % | 726 523 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Grenland Eiendom AS → Cap Eiendomsinvest AS → MNT Invest AS | 5 % | 726 523 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Grenland Eiendom AS → Cap Eiendomsinvest AS → Nutz Invest AS | 5 % | 726 523 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Grenland Eiendom AS → Cap Eiendomsinvest AS → River Invest AS | 5 % | 726 523 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Grenland Eiendom AS → Leo Holding AS → CL Holding AS | 3,3 % | 472 240 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Grenland Eiendom AS → Leo Holding AS → Fleo Holding AS | 3,3 % | 472 240 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Grenland Eiendom AS → Leo Holding AS → NL Holding AS | 3,3 % | 472 240 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Grenland Eiendom AS → Eiendomsinvestor AS → Lars Erik Hoel & Co AS | 3,2 % | 464 974 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Grenland Eiendom AS → B2K Holding AS | 2,5 % | 363 261 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Grenland Eiendom AS → B2K Holding AS | 2,5 % | 363 261 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Grenland Eiendom AS → Fender Eiendom AS | 2,5 % | 363 261 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 18,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 14,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 14 767 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 127 705 kr
Hendelser i eierkjeden
- BEDRIFTSVEIEN 114 AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (16,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (16,4 mill. kr).
- WAHL EIENDOM AS delte anslagsvis ut 30,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (138,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (63,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (172,1 mill. kr).
- WAHL EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i WAHL KAPITAL AS i 2025.
- WAHL EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i WAHL GRUPPEN AS i 2025.
- WAHL EIENDOM AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i RANHEIM SENTER AS i 2025.
- WAHL EIENDOM AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i DRIV KAPITAL FUND I AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i WAHL GRUPPEN AS økte med 386,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i EIENDOMSINVESTOR AS steg fra 576 199 kr i 2024 til 7,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LARS ERIK HOEL & CO AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (28 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−102 009 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
- BEDRIFTSVEIEN 114 AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (16,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (16,3 mill. kr).
- WAHL EIENDOM AS delte anslagsvis ut 23,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (158,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,6 mill. kr).
- WAHL EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i RÅDHUSGATEN 30 AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.