Anslag · inntektsår 2025
Moen Steigen AS
Org.nr. 996413756 · AS · Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter · Steigen
Aksjene i Moen Steigen AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 15 186 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Moen Steigen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,58 % av den samme verdien, så avkastningen er 8,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Moen Steigen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 790 918 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 90 952 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 299 283 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Moen Steigen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 790 918 kr. Bankinnskuddene økte med 1,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 715 292 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 75 108 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 48 593 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 46 687 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Moen Steigen AS?
Moen Steigen AS eies til slutt av Tarald Sivertsen (51 % gjennom Breivei AS), Harry Asmund Bøe (6,2 % gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Børge Lorentzsen (6,2 % gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), Anne Mette Selnes (6,1 % gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS) og Heidi Ellin Vold Lorentzsen (6,1 % gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Moen Steigen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Tarald Sivertsen gjennom Breivei AS. Eier også aksjer i Nord-Salten Kraft Holding AS (0,01 %) | 51 % | 3,3 mill. kr | 15 186 kr |
| Harry Asmund Bøe gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 6,2 % | 397 746 kr | 0 kr |
| Børge Lorentzsen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS | 6,2 % | 397 746 kr | 0 kr |
| Anne Mette Selnes gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS | 6,1 % | 393 002 kr | 0 kr |
| Heidi Ellin Vold Lorentzsen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Sandnes Transport og Terminal AS → for AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS. Eier også aksjer i Heidis Sjokoladedrøm AS (50 %) | 6,1 % | 393 002 kr | 0 kr |
| Camilla Dolmen Henriksen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS | 4,7 % | 300 001 kr | 0 kr |
| Lise Lotte Dolmen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → LLD Invest AS | 4,7 % | 300 001 kr | 0 kr |
| Rasmus Kristian Lian Dolmen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → RKD Invest AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %) | 4,7 % | 300 001 kr | 0 kr |
| Roald Dolmen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Rodo Invest AS. Eier også aksjer i Airgenic AS (0,37 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Helgeland (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) og 3 andre | 4,7 % | 300 001 kr | 0 kr |
| Ole Peter Fjær gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Havgløtt AS. Eier også aksjer i Susoft AS (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), Norda ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %), Panoro Energy ASA (under 0,01 %) og 9 andre | 2,3 % | 148 679 kr | 0 kr |
| Ivar Strand gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Investiaq AS → Kleiv Kapital AS. Eier også aksjer i Namdal Kornsilo og Mølle AS (0,02 %) | 1,1 % | 72 396 kr | 0 kr |
| Øyvind Arne Sandnes gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → STT Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 46 099 kr | 0 kr |
| Astrid Helland gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 0,4 % | 27 536 kr | 0 kr |
| Hermod Holte Fledsberg gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Investiaq AS → Veleta AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) | 0,4 % | 27 536 kr | 0 kr |
| Christian Johansen gjennom Moen-Gruppen AS → Moen Industrier AS → Circulariaq AS → Nutriaq AS → Innovakapital AS | 0,2 % | 11 057 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 46 687 kr
Hendelser i eierkjeden
- MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 40,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOEN-GRUPPEN AS falt med 165,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TJUIN EIENDOM AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OTTERSØYA MARITIME NÆRINGSPARK BYGG 5 AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PURKHOLMEN EIENDOM AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MOEN EIENDOMMER AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MATMORTUA AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDTERMINALENE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NÆRØYSUNDET KYSTSERVICE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OCEANIZE AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 65,8 % til 0 % av aksjene i FELLESBYGGET OTTERSØY AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 45,2 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- RODO INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
- MOEN-GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 195 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (148,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (87,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (40,6 mill. kr).
- Finansinntektene i MOEN-GRUPPEN AS steg fra 9,1 mill. kr i 2023 til 126,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FREYJA FLEET MANAGEMENT AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.
- RODO INVEST AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i MOEN-GRUPPEN AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.