Anslag · inntektsår 2025
Selbu Spinneri AS
Org.nr. 996234371 · AS · Bearbeiding og spinning av tekstilfibre · Trondheim
Aksjene i Selbu Spinneri AS gir de 99 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Selbu Spinneri AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −9,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,06 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Selbu Spinneri AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 455 988 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5 048 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Selbu Spinneri AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 455 988 kr. Bankinnskuddene falt med 631 987 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 2 246 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1 396 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Selbu Spinneri AS?
Selbu Spinneri AS eies til slutt av Personlig eier A (14,1 %), Personlig eier B (13,5 %), Personlig eier C (11,4 %), Personlig eier D (6,7 %) og Personlig eier E (3,9 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Selbu Spinneri AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 14,1 % | 268 183 kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 13,5 % | 255 519 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 11,4 % | 216 036 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 6,7 % | 127 387 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 3,9 % | 74 495 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 2 % | 37 248 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Karoline Steen Invest AS | 2 % | 37 248 kr | 0 kr |
| Raselaget for Grå Trøndersau | 2 % | 37 248 kr | – |
| Personlig eier H | 1,8 % | 33 523 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 1,4 % | 26 818 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 1,4 % | 26 073 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 1,4 % | 26 073 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 1,4 % | 26 073 kr | 0 kr |
| Evavollen Gårdsdrift SA | 1,3 % | 24 583 kr | – |
| Personlig eier M | 1,3 % | 23 838 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1 396 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VARP & VEFT AS økte med 1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Personlig eier C gikk fra 14,5 % til 11,4 % av aksjene i SELBU SPINNERI AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.