Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Taraldsvik AS

Org.nr. 996080218 · AS · Grunnarbeid · Narvik

Aksjene i Taraldsvik AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 92 001 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 16,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Taraldsvik AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −17,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Taraldsvik AS?

Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 økte egenkapitalen med −15,4 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (293 299 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 536 040 kr i inntektsårene 2023–2024.

Hvordan har det gått med Taraldsvik AS?

Fra 2022 til 2024 falt egenkapitalen med 15,4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9,6 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 3,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (241 567 kr).

Hvem eier Taraldsvik AS?

Taraldsvik AS eies til slutt av Personlig eier A (42,5 % gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS og Tian Invest AS → Tian Holding AS), Personlig eier B (32,9 % gjennom Seljing AS), Personlig eier C (10,9 % gjennom Tian Invest AS → Landset AS og Landset AS), Personlig eier D (5,7 % gjennom Tian Invest AS → M.T.S. Invest AS) og Personlig eier E (2 % gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS → V.A.S. Holding AS og Tian Invest AS → V.A.S. Holding AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Taraldsvik AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS; Tian Invest AS → Tian Holding AS42,5 %7,1 mill. kr53 713 kr
Personlig eier B gjennom Seljing AS32,9 %5,5 mill. kr37 542 kr
Personlig eier C gjennom Tian Invest AS → Landset AS; Landset AS10,9 %1,8 mill. kr746 kr
Personlig eier D gjennom Tian Invest AS → M.T.S. Invest AS5,7 %953 827 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS → V.A.S. Holding AS; Tian Invest AS → V.A.S. Holding AS2 %339 888 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS → S.T.R. Holding AS; Tian Invest AS → S.T.R. Holding AS1,9 %322 225 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS → CTS Holding AS; Tian Invest AS → CTS Holding AS1,8 %304 561 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Tian Utvikling AS → Tian Holding AS → J.S. Invest AS; Tian Invest AS → J.S. Invest AS1,8 %295 729 kr0 kr
Personlig eier I0,1 %21 196 kr0 kr
Verdigrunnlag
21 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
16,8 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
92 001 kr
Formuesskatt om én person eide alt
150 158 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i TIAN UTVIKLING AS steg fra 2,5 mill. kr i 2024 til 11,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TIAN UTVIKLING AS gikk fra 43,7 % til 0 % av aksjene i POLAR PARK AS i 2025.
  • TIAN HOLDING AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i GASTROFOIL AS i 2025.
  • TIAN HOLDING AS delte anslagsvis ut 10,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (160,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (154,4 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.