Anslag · inntektsår 2025
XL Bygg Berge Sag AS
Org.nr. 996002551 · AS · Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr · Vindafjord
Aksjene i XL Bygg Berge Sag AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 80 301 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 25,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener XL Bygg Berge Sag AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 36,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 47,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i XL Bygg Berge Sag AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,3 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 480 946 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med XL Bygg Berge Sag AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 323 421 kr. Det er i snitt tatt ut 12,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 31,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (382 243 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 24,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 228 667 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 237 602 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier XL Bygg Berge Sag AS?
XL Bygg Berge Sag AS eies til slutt av Personlig eier A (17,2 % gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS og Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS), Personlig eier B (13,3 % gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier C (13,3 % gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier D (11,6 % gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS) og Personlig eier E (11,6 % gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av XL Bygg Berge Sag AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS; Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS | 17,2 % | 4,3 mill. kr | 25 627 kr |
| Personlig eier B gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 3,3 mill. kr | 15 847 kr |
| Personlig eier C gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS | 13,3 % | 3,3 mill. kr | 15 847 kr |
| Personlig eier D gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS | 11,6 % | 2,9 mill. kr | 11 507 kr |
| Personlig eier E gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS | 11,6 % | 2,9 mill. kr | 11 473 kr |
| Personlig eier F gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → E. B. Invest AS | 6 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → G. O. Elvebakken-Invest AS | 6 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Geotoppen 2 Invest AS | 6 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Hatlelid AS | 6 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 747 305 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS | 3 % | 747 305 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Berge Sag Handel AS → Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS | 2,6 % | 652 818 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 31,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 25,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 80 301 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 237 602 kr
Hendelser i eierkjeden
- XL BYGG BERGE SAG AS delte anslagsvis ut 12,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (21,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (20,6 mill. kr).
- Finansinntektene i BERGE SAG HANDEL AS steg fra 615 000 kr i 2024 til 16,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BERGE SAG GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (88,6 mill. kr).
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,6 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
- LGB INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (648 993 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
- XL BYGG BERGE SAG AS delte anslagsvis ut 11,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (21,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (21,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i BERGE SAG HANDEL AS økte med 2,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BERGE SAG GRUPPEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ROA TOMTESELSKAP AS i 2024.
- MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr).
- PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Folkeheisen Sauda AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.