Anslag · inntektsår 2025
Wenaas Hotels Germany AS
Org.nr. 995976145 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rauma
Aksjene i Wenaas Hotels Germany AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 8,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,2 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Wenaas Hotels Germany AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 1,2 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Wenaas Hotels Germany AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 626 986 kr. Bankinnskuddene økte med 190,4 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 66,9 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,2 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 12,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 12,8 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wenaas Hotels Germany AS?
Wenaas Hotels Germany AS eies til slutt av Viola Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS), Celina Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS), Monja Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS), Luca Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS) og Lea Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaas Hotels Germany AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Viola Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS | 10,9 % | 126,9 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Celina Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS | 10,9 % | 126,9 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Monja Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS | 10,9 % | 126,9 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Luca Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS. Eier også aksjer i Sats ASA (under 0,01 %), Entra ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), Veidekke ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 8 andre | 10,9 % | 126,6 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Lea Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS | 10,9 % | 126,6 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Lucia Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 10,9 % | 126,6 mill. kr | 1,4 mill. kr |
| Personlig eier A gjennom Wenaasgruppen AS → Wenaas Holding AS | 1,1 % | 12,7 mill. kr | 109 848 kr |
| Personlig eier B gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS; Wenaasgruppen AS → Lewest AS; Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 0,3 % | 3,8 mill. kr | 20 735 kr |
- Verdigrunnlag
- 1,5 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,2 mrd. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 8,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 12,8 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
- GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Wenaas Hotel Frankfurt AS
- Eierandel i: Wenaas Hotell Berlin AS
- Eierandel i: Wenaas Hotel Potsdamer Platz AS
- Eierandel i: Wenaas Wellness Center Berlin AS
- Eierandel i: Wenaas Hotel HP Inventory AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.