Anslag · inntektsår 2025
Malerfirma Monsen AS
Org.nr. 995474115 · AS · Maler- og glassarbeid · Bergen
Aksjene i Malerfirma Monsen AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 76 027 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 15,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Malerfirma Monsen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 62,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,71 % av den samme verdien, så avkastningen er 88,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Malerfirma Monsen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 102 367 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 269 737 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Malerfirma Monsen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 102 367 kr. Bankinnskuddene økte med 8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 11,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 54,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (217 064 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 15,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 131 991 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 134 927 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Malerfirma Monsen AS?
Malerfirma Monsen AS eies til slutt av Personlig eier A (54 % gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Rune Monsen Holding AS), Personlig eier B (17,6 % gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Fika Invest AS), Personlig eier C (12,2 % gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Fika Invest AS), Personlig eier D (12,2 % gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Ilk Invest AS) og Personlig eier E (2 % gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Kristoffer Monsen AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Malerfirma Monsen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Rune Monsen Holding AS | 54 % | 8,2 mill. kr | 64 733 kr |
| Personlig eier B gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Fika Invest AS | 17,6 % | 2,7 mill. kr | 9 306 kr |
| Personlig eier C gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Fika Invest AS | 12,2 % | 1,9 mill. kr | 994 kr |
| Personlig eier D gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Ilk Invest AS | 12,2 % | 1,9 mill. kr | 994 kr |
| Personlig eier E gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Kristoffer Monsen AS | 2 % | 305 053 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Skålevikveien Holding Ii AS → Martin Monsen Holding AS | 2 % | 305 053 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 19,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 15,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 76 027 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 134 927 kr
Hendelser i eierkjeden
- MALERFIRMA MONSEN AS delte anslagsvis ut 11,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18 mill. kr).
- SKÅLEVIKVEIEN HOLDING II AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (12,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11,4 mill. kr).
- RUNE MONSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 8,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,9 mill. kr).
- RUNE MONSEN HOLDING AS gikk fra 56 % til 54 % av aksjene i SKÅLEVIKVEIEN HOLDING II AS i 2025.
- FIKA INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,1 mill. kr).
- MALERFIRMA MONSEN AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (18,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (18,2 mill. kr).
- SKÅLEVIKVEIEN HOLDING II AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (13,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (12,1 mill. kr).
- RUNE MONSEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 5,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (7,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9 mill. kr).
- RUNE MONSEN HOLDING AS gikk fra 16,4 % til 0 % av aksjene i GREENPAINT AS i 2024.
- FIKA INVEST AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,5 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.