Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Saga Pure ASA

Org.nr. 995359774 · ASA · Drift av hoteller · Oslo

Aksjene i Saga Pure ASA gir de 13 personlige eierne anslagsvis 7,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 815,3 mill. kr, regnet fra børsverdien 30.12.2025.

Tjener Saga Pure ASA mer enn formuesskatten?

Aksjekursen har endret seg med 7,4 % i året i snitt i 2025–2024, uten utbytte. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 8,4 ganger formuesskatten.

Hvordan har det gått med Saga Pure ASA?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 256,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 395,3 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 14,4 mill. kr i året.

Hvem eier Saga Pure ASA?

Saga Pure ASA eies til slutt av Sophie Stray Spetalen (31,8 % gjennom Tycoon Industrier AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → SSS AS og Ferncliff Property AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → SSS AS og SSS AS), Jenny Stray Spetalen (31,8 % gjennom Tycoon Industrier AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → JSS Capital Management AS og Ferncliff Property AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → JSS Capital Management AS og JSS Capital Management AS), Øystein Stray Spetalen (20 %), Clearstream Banking S.A. (1,2 %) og Tom Nordnes (0,4 % gjennom Tonor Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Saga Pure ASA?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Sophie Stray Spetalen gjennom Tycoon Industrier AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → SSS AS; Ferncliff Property AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → SSS AS; SSS AS. Eier også aksjer i SSS Capital Management AS (100 %), Vistin Pharma ASA (0,02 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %)31,8 %259,1 mill. kr2,8 mill. kr
Jenny Stray Spetalen gjennom Tycoon Industrier AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → JSS Capital Management AS; Ferncliff Property AS → Ferncliff Tih AS → Ferncliff Holding AS → JSS Capital Management AS; JSS Capital Management AS. Eier også aksjer i P76 Holding AS (100 %), Vistin Pharma ASA (0,02 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %)31,8 %259,1 mill. kr2,8 mill. kr
Øystein Stray Spetalen. Eier også aksjer i Sjølyst Kontorfellesskap AS (25 %), Klassekampen AS (under 0,01 %), Moelven Industrier ASA (under 0,01 %)20 %162,7 mill. kr1,8 mill. kr
Clearstream Banking S.A.1,2 %9,6 mill. kr–
Tom Nordnes gjennom Tonor Holding AS. Eier også aksjer i Cem Bulk Management AS (0,69 %)0,4 %3,6 mill. kr18 640 kr
Terje Bakken. Eier også aksjer i Terje Invest AS (100 %), Vistin Pharma ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Tomra Systems ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %) og 2 andre0,4 %3,3 mill. kr15 047 kr
Hege Bakken. Eier også aksjer i Vistin Pharma ASA (0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) og 6 andre0,4 %3 mill. kr12 391 kr
Per Ansgar Eriksen gjennom Momentum Invest AS. Eier også aksjer i Axactor ASA (0,03 %), Nykode Therapeutics ASA (0,01 %), Elkem ASA (0,01 %)0,3 %2,7 mill. kr9 320 kr
Nordnet Pensionsfrskring AB gjennom Nordnet Livsforsikring AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,3 %2,4 mill. kr–
Jo-Kristian Rasmussen gjennom Jaras Invest AS → Jarasgruppen AS. Eier også aksjer i Krijo Invest AS (50 %), Asdf AS (50 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %), Hexagon Purus ASA (under 0,01 %)0,3 %2,4 mill. kr6 779 kr
Kari-Anne Rasmussen Hjertvik gjennom Jaras Invest AS → Jarasgruppen AS. Eier også aksjer i Krijo Invest AS (25 %), Orkla ASA (under 0,01 %)0,3 %2,4 mill. kr6 779 kr
Steinar Grønland. Eier også aksjer i Otello Corporation ASA (2,3 %), North Energy ASA (1,66 %), Nordic Financials ASA (0,24 %), Dolphin Drilling AS (0,04 %), Akastor ASA (0,01 %) og 1 andre0,3 %2,4 mill. kr6 466 kr
Reimund Espeland gjennom Espeland Holding AS0,3 %2,3 mill. kr5 353 kr
Kristen Rydland. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (0,01 %), Austevoll Seafood ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %), Storebrand ASA (under 0,01 %) og 6 andre0,3 %2,1 mill. kr2 936 kr
Jan Andre Øksnevad Voll. Eier også aksjer i Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %)0,2 %2 mill. kr2 332 kr
Verdigrunnlag
1 mrd. kr
Formuesverdi (80 %)
815,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
8,9 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i SAGA PURE ASA økte med 254,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i SAGA PURE ASA økte fra 484 878 423 til 674 878 423 i 2025, og 323 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • ØYSTEIN STRAY SPETALEN gikk fra 35,6 % til 20 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • CLEARSTREAM BANKING S.A. gikk fra 2,5 % til 1,2 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • STEINAR GRØNLAND gikk fra 1,9 % til 0,3 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • ATLE SANDVIK PEDERSEN gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SIMONSEN INVEST AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • INJEKTOR AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • ACTIVE PRO AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • OLA STORMYR HOLDING AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i SAGA PURE ASA i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SAGA PURE ASA gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i VISTIN PHARMA ASA i 2025.
  • TYCOON INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 1,1 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (43,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (29,4 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i TYCOON INDUSTRIER AS falt med 268,9 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • TYCOON INDUSTRIER AS gikk fra 60,2 % til 0 % av aksjene i VALLHALL FOTBALLHALL DRIFT AS i 2025.
  • FERNCLIFF TIH AS delte anslagsvis ut 1,4 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (293,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (377,8 mill. kr).
  • FERNCLIFF HOLDING AS delte anslagsvis ut 800 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,7 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i FERNCLIFF PROPERTY AS falt med 239,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • FERNCLIFF PROPERTY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EILERT SUNDTSGATE 39 AS i 2025.
  • FERNCLIFF PROPERTY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SAGA HOTEL OSLO AS i 2025.
  • FERNCLIFF PROPERTY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i THORVALD ERICHSENSVEI EIENDOM AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i SSS AS økte med 1,2 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SAGA PURE ASA gikk fra 32,6 % til 0 % av aksjene i IC TECHNOLOGY AS i 2024.
  • SAGA PURE ASA gikk fra 22 % til 0 % av aksjene i HEIMDALL POWER AS i 2024.
  • FERNCLIFF TIH AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i DOLPHIN DRILLING AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av børsverdien ved årsskiftet, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.