Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Nordnorsk Stamfisk AS

Org.nr. 995262894 · AS · Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann · Steigen

Aksjene i Nordnorsk Stamfisk AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 56 295 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 57,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Nordnorsk Stamfisk AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 61,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 74,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Nordnorsk Stamfisk AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 27,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 44 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 948 894 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 10,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Nordnorsk Stamfisk AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 27,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 22 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 23,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (950 352 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 58,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 598 176 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 590 739 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Nordnorsk Stamfisk AS?

Nordnorsk Stamfisk AS eies til slutt av Ew Group GMBH (25 % gjennom Aquagen AS), MC Ocean Holdings Limited (25 % gjennom Cermaq Norway AS → Cermaq Norway Holding AS → Cermaq Group AS), Personlig eier A (12,9 % gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → Ihb Invest AS), Geveran Trading Company LTD (3,8 % gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA) og Personlig eier B (3 % gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → Aberg AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nordnorsk Stamfisk AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Ew Group GMBH gjennom Aquagen AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)25 %14,3 mill. kr–
MC Ocean Holdings Limited gjennom Cermaq Norway AS → Cermaq Norway Holding AS → Cermaq Group AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)25 %14,3 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → Ihb Invest AS12,9 %7,4 mill. kr56 295 kr
Geveran Trading Company LTD gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA3,8 %2,2 mill. kr–
Personlig eier B gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → Aberg AS3 %1,7 mill. kr0 kr
Personlig eier C gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → RHB Invest AS3 %1,7 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → Siber AS3 %1,7 mill. kr0 kr
Personlig eier E gjennom Nordlaks Oppdrett AS → Nordlaks Holding AS → Bergs Holding AS → THSB AS3 %1,7 mill. kr0 kr
Folketrygdfondet gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA2,5 %1,4 mill. kr–
Citibank, N.A. gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA0,9 %507 438 kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA0,6 %316 521 kr–
Clearstream Banking S.A. gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA0,5 %261 679 kr–
Six Sis AG gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA0,4 %255 197 kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA0,4 %251 999 kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Nova Sea AS → Mowi Holding AS → Mowi ASA0,4 %251 627 kr–
Verdigrunnlag
71,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
57,2 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
56 295 kr
Formuesskatt om én person eide alt
590 739 kr

Hendelser i eierkjeden

  • NORDNORSK STAMFISK AS delte anslagsvis ut 24 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (35,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (25,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (36,8 mill. kr).
  • AQUAGEN AS delte anslagsvis ut 209,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (367,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,4 mrd. kr).
  • CERMAQ NORWAY AS delte anslagsvis ut 1,4 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (985,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,4 mrd. kr).
  • Finansinntektene i CERMAQ NORWAY HOLDING AS steg fra 240 649 kr i 2024 til 604,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • NORDLAKS OPPDRETT AS delte anslagsvis ut 460,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (194,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,8 mrd. kr).
  • NORDLAKS HOLDING AS delte anslagsvis ut 200 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (505,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (298,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (604,2 mill. kr).
  • NORDNORSK STAMFISK AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (46,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (35,7 mill. kr).
  • AQUAGEN AS delte anslagsvis ut 253,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (299,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,2 mrd. kr).
  • AQUAGEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i STORDAL AQUAPRODUKSJON AS i 2024.
  • CERMAQ NORWAY AS delte anslagsvis ut 6,4 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,9 mrd. kr).
  • CERMAQ NORWAY AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i BALLANGEN SJØFARM AS i 2024.
  • CERMAQ NORWAY HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,7 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (402 535 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,6 mrd. kr).
  • CERMAQ GROUP AS delte anslagsvis ut 971,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (508,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr).
  • NORDLAKS OPPDRETT AS delte anslagsvis ut 355,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (183,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
  • NORDLAKS OPPDRETT AS gikk fra 12,9 % til 0 % av aksjene i POLAR QUALITY AS i 2024.
  • NORDLAKS HOLDING AS delte anslagsvis ut 736,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (586,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (655,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (505,3 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.