Anslag · inntektsår 2025
Head Energy AS
Org.nr. 995146126 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Bergen
Aksjene i Head Energy AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 339 927 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 56,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Head Energy AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 63,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 77,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Head Energy AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 23,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 60,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 8,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Head Energy AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 23,8 mill. kr. Den langsiktige gjelden økte med 1,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 30,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 32,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (931 322 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 67,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 704 000 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 578 910 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Head Energy AS?
Head Energy AS eies til slutt av Morten Leikvoll (31,4 % gjennom Leikvoll Holding AS), Nils Erik Haukeland (21,4 % gjennom Nice AS), Anders Lunde (10,7 % gjennom Lunde Holdings AS), Kjell Idar Lavik (6,9 % gjennom Magma Holding AS) og Preben Andre Onarheim (5,9 % gjennom Onarheim PM AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Head Energy AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Morten Leikvoll gjennom Leikvoll Holding AS | 31,4 % | 17,6 mill. kr | 158 476 kr |
| Nils Erik Haukeland gjennom Nice AS | 21,4 % | 12 mill. kr | 102 227 kr |
| Anders Lunde gjennom Lunde Holdings AS. Eier også aksjer i B2 Impact ASA (0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %) | 10,7 % | 6 mill. kr | 42 171 kr |
| Kjell Idar Lavik gjennom Magma Holding AS | 6,9 % | 3,9 mill. kr | 21 344 kr |
| Preben Andre Onarheim gjennom Onarheim PM AS | 5,9 % | 3,3 mill. kr | 15 709 kr |
| Torbjørn Westgaard Kvalsund gjennom TWK Invest AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %) | 3,1 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Dangrid Holding C Aps (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,1 % | 1,2 mill. kr | – |
| Ingelin Morken Gundersen gjennom G-M Holding AS | 1,6 % | 921 139 kr | 0 kr |
| Trond Erik Gundersen gjennom G-M Holding AS | 1,6 % | 921 139 kr | 0 kr |
| Anne Line Sleveland Olsen | 1,3 % | 742 548 kr | 0 kr |
| Jan RP Holding Aps (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 728 241 kr | – |
| Enevoldsen Invest Aps (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 717 231 kr | – |
| Tom Olsen. Eier også aksjer i Norcon AS (50 %), Harstad Skipsindustri AS (0,11 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 0,8 % | 475 969 kr | 0 kr |
| Evy Anne Skjelanger Leikvoll gjennom Skjellanger AS | 0,8 % | 425 378 kr | 0 kr |
| Julianne Jorill Nilsen | 0,7 % | 381 448 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 70,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 56,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 578 910 kr
Hendelser i eierkjeden
- HEAD ENERGY AS delte anslagsvis ut 26,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (37 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (48 mill. kr).
- BØE AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i HEAD ENERGY AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 92,6 % til 91,4 % av aksjene i HEAD ENERGY CONSULTING AS i 2025.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 89,6 % til 61,1 % av aksjene i HEAD ENERGY BRANNCON AS i 2025.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 87,4 % til 81,6 % av aksjene i HEAD ENERGY SOLVE AS i 2025.
- LEIKVOLL HOLDING AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (32,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (37,4 mill. kr).
- LUNDE HOLDINGS AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i ASTERA SOLAR AS i 2025.
- MAGMA HOLDING AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,3 mill. kr).
- G-M HOLDING AS delte anslagsvis ut 530 999 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (686 755 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HEAD ENERGY AS falt med 23 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 4,1 % til 2,3 % av aksjene i HEAD ENERGY AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HEAD ENERGY INSTALLATION AS i 2024.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 100 % til 71,7 % av aksjene i HEAD ENERGY NEXUS AS i 2024.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 100 % til 49 % av aksjene i HEAD ENERGY NORGRID AS i 2024.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 76 % til 59,2 % av aksjene i HEAD ENERGY PA AS i 2024.
- HEAD ENERGY AS gikk fra 4,1 % til 2,3 % av aksjene i HEAD ENERGY AS i 2024.
- LEIKVOLL HOLDING AS delte anslagsvis ut 6,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (30 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (32,3 mill. kr).
- MAGMA HOLDING AS delte anslagsvis ut 890 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,4 mill. kr).
- ONARHEIM PM AS delte anslagsvis ut 690 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,1 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.