Anslag · inntektsår 2025
Sundlikraft AS
Org.nr. 995081881 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Orkland
Aksjene i Sundlikraft AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sundlikraft AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,5 % av den samme verdien, så avkastningen er 5,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Sundlikraft AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 309 301 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 58 657 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 117 039 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Sundlikraft AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 309 301 kr. Bankinnskuddene økte med 236 355 kr og den langsiktige gjelden økte med 359 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (47 550 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 29 574 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 29 557 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sundlikraft AS?
Sundlikraft AS eies til slutt av Personlig eier A (16,5 %), Personlig eier B (16,4 %), Personlig eier C (11 %), Personlig eier D (10 %) og Personlig eier E (9,5 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sundlikraft AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 16,5 % | 779 042 kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 16,4 % | 774 080 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 11 % | 521 017 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 10 % | 471 394 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 9,5 % | 446 583 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 7 % | 329 976 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 7 % | 329 976 kr | 0 kr |
| Orkland Kommune gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 4 % | 188 347 kr | – |
| Melhus Kommune gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 2,6 % | 124 390 kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 2,6 % | 124 242 kr | – |
| Trondheim Kommune gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 1,8 % | 85 065 kr | – |
| Indre Fosen Kommune gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 1,6 % | 74 605 kr | – |
| Ørland Kommune gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 1,5 % | 71 678 kr | – |
| Personlig eier H | 1,1 % | 49 620 kr | 0 kr |
| Åfjord Kommune gjennom Trønderenergi Forvaltning AS → Trønderenergi AS | 1 % | 46 944 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 5,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 29 557 kr
Hendelser i eierkjeden
- TRØNDERENERGI AS gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i STARTUPLAB FOUNDERS FUND V AS i 2025.
- TRØNDERENERGI FORVALTNING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ORKLAND KLIMA- OG KULDETEKNIKK AS i 2024.
- TRØNDERENERGI FORVALTNING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FANNREM MEGARDSVEGEN 1 AS i 2024.
- TRØNDERENERGI FORVALTNING AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i ENERGIPARTNER AS i 2024.
- TRØNDERENERGI FORVALTNING AS gikk fra 24,7 % til 0 % av aksjene i KRAFTMONTASJEN AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Melhus Kommune
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Trondheim Kommune
- Eier: Indre Fosen Kommune
- Eier: Ørland Kommune
- Eier: Åfjord Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.