Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Abra Beslag AS

Org.nr. 995075385 · AS · Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr · Trondheim

Aksjene i Abra Beslag AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 2 440 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Abra Beslag AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 22 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,54 % av den samme verdien, så avkastningen er 40,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Abra Beslag AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 65 051 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Abra Beslag AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 623 748 kr og den langsiktige gjelden økte med 2,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (59 686 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 47 906 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 37 101 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Abra Beslag AS?

Abra Beslag AS eies til slutt av Personlig eier A (36,6 % gjennom T.R.A.K AS), Personlig eier B (18,4 %), Personlig eier C (18,2 %), Personlig eier D (11,1 % gjennom Was Holding AS) og Personlig eier E (2,2 % gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → Bajoto AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Abra Beslag AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom T.R.A.K AS36,6 %2 mill. kr2 440 kr
Personlig eier B18,4 %1 mill. kr0 kr
Personlig eier C18,2 %997 903 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Was Holding AS11,1 %606 888 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → Bajoto AS2,2 %119 728 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → NRL Invest AS2 %109 148 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → NRL Invest AS1,9 %106 175 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → NRL Invest AS1,9 %106 175 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → NRL Invest AS1,9 %106 175 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → Bajoto AS1,9 %102 648 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → Bajoto AS1,9 %102 648 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Kastor Invest AS → Kastor Invest Holding AS → Bajoto AS1,9 %102 648 kr0 kr
Verdigrunnlag
6,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
5,5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
2 440 kr
Formuesskatt om én person eide alt
37 101 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i KASTOR INVEST AS økte med 106,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • NRL INVEST AS delte anslagsvis ut 8,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (163 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (417 573 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (154,5 mill. kr).
  • Finansinntektene i KASTOR INVEST AS steg fra 5,4 mill. kr i 2023 til 31,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i KASTOR INVEST HOLDING AS økte med 130 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.