Anslag · inntektsår 2025
Stabburveien 18 AS
Org.nr. 994957694 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo
Aksjene i Stabburveien 18 AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 59 919 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 30,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Stabburveien 18 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 9,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,78 % av den samme verdien, så avkastningen er 12,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Stabburveien 18 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 332 684 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 6,8 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 586 870 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 125 888 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Stabburveien 18 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 332 684 kr. Bankinnskuddene falt med 9,7 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 15,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 3,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (471 729 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 30,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 293 070 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 293 227 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Stabburveien 18 AS?
Stabburveien 18 AS eies til slutt av Hans Martin Haug (15,2 % gjennom Stabburveien 18 Holding AS → SM Bolig og Eiendomsinvest AS → Haug Invest AS), Simen Thorsen (15,2 % gjennom Stabburveien 18 Holding AS → SM Bolig og Eiendomsinvest AS → Hortulan Eiendom AS → Hortulan Holding AS), Snaebol Ehf (9,8 % gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Lyngve Eiendom AS), Thomas Holtan Leskovsky (7 % gjennom Stabburveien 18 Holding AS → AS Anakonda) og Joakim Gulbrandsen Nielsen (3,7 % gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → PNN Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stabburveien 18 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hans Martin Haug gjennom Stabburveien 18 Holding AS → SM Bolig og Eiendomsinvest AS → Haug Invest AS. Eier også aksjer i Osterøy Eiendom Holding AS (10 %), Hønefoss Offentlig Eiendom AS (2 %), Sealog Eiendomsinvest AS (0,85 %), Sunsense AS (0,64 %), Noram Drilling AS (0,04 %) og 3 andre | 15,2 % | 4,6 mill. kr | 28 211 kr |
| Simen Thorsen gjennom Stabburveien 18 Holding AS → SM Bolig og Eiendomsinvest AS → Hortulan Eiendom AS → Hortulan Holding AS. Eier også aksjer i Paradise Trading AS (33,33 %), Akastor ASA (0,91 %), Nordic Semiconductor ASA (0,03 %), Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %) | 15,2 % | 4,6 mill. kr | 28 211 kr |
| Snaebol Ehf gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Lyngve Eiendom AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 9,8 % | 3 mill. kr | – |
| Thomas Holtan Leskovsky gjennom Stabburveien 18 Holding AS → AS Anakonda. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 7 % | 2,1 mill. kr | 3 497 kr |
| Joakim Gulbrandsen Nielsen gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → PNN Invest AS | 3,7 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Fredrik Melfald gjennom Stabburveien 18 Holding AS → Quan AS | 2 % | 602 776 kr | 0 kr |
| Håkon Dahle gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Hamachi AS. Eier også aksjer i Sparebanken Øst (under 0,01 %), Aurskog Sparebank (under 0,01 %), Jæren Sparebank (under 0,01 %), Skue Sparebank (under 0,01 %), Sparebank 1 Helgeland (under 0,01 %) og 10 andre | 2 % | 592 977 kr | 0 kr |
| Bjørn Egil Garthe Johannessen gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Bej Invest AS. Eier også aksjer i PWC Holding Norway AS (2,26 %), Pricewaterhousecoopers AS (0,29 %) | 1,7 % | 504 030 kr | 0 kr |
| Per Knut Asphaug Bernhardt gjennom Stabburveien 18 Holding AS → SM Bolig og Eiendomsinvest AS → Factum AS. Eier også aksjer i Alcancia AS (7,5 %) | 1,6 % | 482 221 kr | 0 kr |
| Jørgen Fausko gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS. Eier også aksjer i Fausko Invest AS (100 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,17 %) | 1,5 % | 444 733 kr | 0 kr |
| Jarle Villumstad gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Vassbygda Industrier AS | 1,3 % | 400 259 kr | 0 kr |
| Per Kåre Haug Kogstad gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Bjøberg Eiendom AS. Eier også aksjer i Pexip Holding ASA (0,03 %) | 1,3 % | 378 023 kr | 0 kr |
| Cornelia Hedløy gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Mesan AS | 1,1 % | 345 557 kr | 0 kr |
| Herman Hedløy gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Mesan AS. Eier også aksjer i Folden Advisory AS (1 %) | 1,1 % | 345 557 kr | 0 kr |
| Victor Antonius Hedløy gjennom Stabburveien 18 Holding AS → High Yield Property AS → Mesan AS | 1,1 % | 345 557 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 37,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 30,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 293 227 kr
Hendelser i eierkjeden
- STABBURVEIEN 18 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23 mill. kr).
- HAUG INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FJELLSTØTT EIENDOM AS i 2025.
- STABBURVEIEN 18 AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,8 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i STABBURVEIEN 18 HOLDING AS falt med 6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i SM BOLIG OG EIENDOMSINVEST AS steg fra 2,7 mill. kr i 2023 til 16,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SM BOLIG OG EIENDOMSINVEST AS gikk fra 45 % til 0 % av aksjene i MIDTSTRANDA EIENDOM INVEST AS i 2024.
- SM BOLIG OG EIENDOMSINVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OSLO FRINGE INVEST AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.