Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Nordnorsk Smolt AS

Org.nr. 994956140 · AS · Produksjon av yngel og settefisk i sjø og brakkvann · Hasvik

Aksjene i Nordnorsk Smolt AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Nordnorsk Smolt AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −84,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,63 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Nordnorsk Smolt AS?

Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 12,7 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 66 000 kr i inntektsåret 2025.

Hvordan har det gått med Nordnorsk Smolt AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 45,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 673 645 kr og den langsiktige gjelden økte med 2,9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 106 178 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 0 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 66 000 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Nordnorsk Smolt AS?

Nordnorsk Smolt AS eies til slutt av MC Ocean Holdings Limited (50 % gjennom Cermaq Finnmark AS → Cermaq Norway Holding AS → Cermaq Group AS), Personlig eier A (21 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Kvarv AS), Folketrygdfondet (1,7 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA), State Street Bank And Trust Comp (1,1 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA) og Personlig eier B (0,7 % gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Lin AS og Salmar Farming AS → Salmar ASA → Lin AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nordnorsk Smolt AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
MC Ocean Holdings Limited gjennom Cermaq Finnmark AS → Cermaq Norway Holding AS → Cermaq Group AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)50 %4,2 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Kvarv AS21 %1,8 mill. kr0 kr
Folketrygdfondet gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA1,7 %145 373 kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA1,1 %87 783 kr–
Personlig eier B gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA → Kverva Industrier AS → Kverva AS → Lin AS; Salmar Farming AS → Salmar ASA → Lin AS0,7 %60 783 kr0 kr
Citibank, N.A. gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,6 %52 503 kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,6 %48 964 kr–
Pareto Aksje Norge Verdipapirfond gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,5 %44 838 kr–
Jpmorgan Chase Bank, N.A., London gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,5 %38 875 kr–
Verdipapirfond Odin Norden gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,5 %38 511 kr–
Verdipapirfondet Alfred Berg Gambak gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,5 %37 690 kr–
Verdipapirfond Odin Norge gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,4 %35 298 kr–
The Northern Trust Comp, London BR gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,4 %33 794 kr–
State Street Bank And Trust Comp gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,4 %33 717 kr–
Verdipapirfondet DNB Norge gjennom Salmar Farming AS → Salmar ASA0,4 %32 512 kr–
Verdigrunnlag
10,5 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
8,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
66 000 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i CERMAQ FINNMARK AS økte med 800 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i CERMAQ NORWAY HOLDING AS steg fra 240 649 kr i 2024 til 604,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALMAR FARMING AS delte anslagsvis ut 654,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (725,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,7 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i SALMAR FARMING AS økte med 2,1 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SALMAR ASA delte anslagsvis ut 1,4 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (276 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (116 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i SALMAR ASA økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SALMAR ASA gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i SKAMIK AS i 2025.
  • KVERVA INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 1,5 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,5 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,5 mrd. kr).
  • KVERVA INDUSTRIER AS gikk fra 5,4 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST AS i 2025.
  • KVERVA INDUSTRIER AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i AURORA EIENDOM AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i NORDNORSK SMOLT AS falt med 11,3 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • CERMAQ FINNMARK AS delte anslagsvis ut 750,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (182,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (764,6 mill. kr).
  • CERMAQ FINNMARK AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i CERMAQ FINNMARK FARMING AS i 2024.
  • CERMAQ NORWAY HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,7 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (402 535 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,6 mrd. kr).
  • CERMAQ GROUP AS delte anslagsvis ut 971,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (508,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,3 mrd. kr).
  • SALMAR FARMING AS delte anslagsvis ut 3 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,5 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,6 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i SALMAR FARMING AS økte med 856,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SALMAR FARMING AS gikk fra 66 % til 0 % av aksjene i OSAN SETTEFISK AS i 2024.
  • SALMAR FARMING AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i NAMDAL RENSEFISK AS i 2024.
  • SALMAR ASA delte anslagsvis ut 2,6 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (276 mill. kr).
  • SALMAR ASA gikk fra 37,5 % til 0 % av aksjene i WILSGÅRD FARMING AS i 2024.
  • SALMAR ASA gikk fra 37,5 % til 0 % av aksjene i WILSGÅRD FISKEOPPDRETT AS i 2024.
  • SALMAR ASA gikk fra 17,2 % til 0 % av aksjene i HARDANGER SEAFOOD AS i 2024.
  • KVERVA INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 2,5 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,8 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,5 mrd. kr).
  • KVERVA INDUSTRIER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i IVC AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.