Anslag · inntektsår 2025
Nedre AS
Org.nr. 994871897 · AS
Aksjene i Nedre AS gir de 7 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Nedre AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 ble 230 262 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2023–2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 87 131 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Nedre AS?
Fra 2022 til 2024 økte egenkapitalen med 230 262 kr. Bankinnskuddene falt med 126 161 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 426 473 kr.
Hvem eier Nedre AS?
Nedre AS eies til slutt av Personlig eier A (47,4 % gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → Ess AS), Personlig eier B (35,1 % gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → Gebeo AS), Personlig eier C (6,2 % gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS), Personlig eier D (3,4 % gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS) og Personlig eier E (2,6 % gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → RVC Invest AS), og 2 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nedre AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → Ess AS | 47,4 % | 633 742 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → Gebeo AS | 35,1 % | 468 418 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS | 6,2 % | 82 662 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS | 3,4 % | 45 923 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → RVC Invest AS | 2,6 % | 35 208 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → RVC Invest AS | 2,6 % | 35 208 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Metallstøperiet AS → Oshaug AS → RVC Invest AS | 2,6 % | 35 208 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 1,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- METALLSTØPERIET AS delte anslagsvis ut 4,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8 065 kr) pluss årsresultatet 2025 (4,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−21 935 kr).
- Finansinntektene i METALLSTØPERIET AS steg fra 902 926 kr i 2024 til 5,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- OSHAUG AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,1 mill. kr).
- Finansinntektene i OSHAUG AS steg fra 175 327 kr i 2024 til 9,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- OSHAUG AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i GRAND FIÆRE UTVIKLING AS i 2025.
- Finansinntektene i ESS AS steg fra 88 729 kr i 2024 til 2,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ESS AS gikk fra 29,1 % til 0 % av aksjene i ØVRE 2 AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i GEBEO AS falt med 1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i GEBEO AS steg fra 6 928 kr i 2024 til 1,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GEBEO AS gikk fra 14,6 % til 0 % av aksjene i ØVRE 2 AS i 2025.
- NEDRE AS delte anslagsvis ut 704 281 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (390 226 kr) pluss årsresultatet 2024 (848 011 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (533 956 kr).
- ESS AS gikk fra 50 % til 29,1 % av aksjene i ØVRE 2 AS i 2024.
- NEDRE AS delte anslagsvis ut 700 073 kr for 2023, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2022 (303 694 kr) pluss årsresultatet 2023 (786 605 kr) minus opptjent egenkapital 2023 (390 226 kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.