Anslag · inntektsår 2025
Rekåa Kraftverk AS
Org.nr. 994562223 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Notodden
Aksjene i Rekåa Kraftverk AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Rekåa Kraftverk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 4,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,36 % av den samme verdien, så avkastningen er 11,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Rekåa Kraftverk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 326 372 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 27 222 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 123 499 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Rekåa Kraftverk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 326 372 kr. Bankinnskuddene falt med 721 876 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 963 968 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 23 000 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 13 536 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 14 297 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Rekåa Kraftverk AS?
Rekåa Kraftverk AS eies til slutt av Personlig eier A (28,1 % gjennom Tinfos AS → Monial AS), Personlig eier B (24,5 %), Personlig eier C (24,5 %), Aceh Norway 1 B.V (18,5 % gjennom Tinfos AS) og Personlig eier D (0,9 % gjennom Tinfos AS → Monial AS → Hai Invest AS og Tinfos AS → Hai Invest AS), og 5 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Rekåa Kraftverk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Tinfos AS → Monial AS | 28,1 % | 897 536 kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 24,5 % | 781 412 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 24,5 % | 781 412 kr | 0 kr |
| Aceh Norway 1 B.V gjennom Tinfos AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 18,5 % | 589 367 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Tinfos AS → Monial AS → Hai Invest AS; Tinfos AS → Hai Invest AS | 0,9 % | 27 612 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Tinfos AS → Monial AS → Hai Invest AS; Tinfos AS → Hai Invest AS | 0,9 % | 27 612 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Tinfos AS → Monial AS → Hai Invest AS; Tinfos AS → Hai Invest AS | 0,9 % | 27 612 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Tinfos AS → Aubert Invest AS; Tinfos AS | 0,5 % | 16 664 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Tinfos AS → Aubert Invest AS; Tinfos AS | 0,5 % | 16 607 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Tinfos AS | 0,2 % | 5 480 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 14 297 kr
Hendelser i eierkjeden
- TINFOS AS gikk fra 100 % til 90 % av aksjene i LURE KRAFT AS i 2025.
- Finansinntektene i MONIAL AS steg fra 16,9 mill. kr i 2024 til 183,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MONIAL AS gikk fra 32,1 % til 0 % av aksjene i NUSSIR ASA i 2025.
- AUBERT INVEST AS gikk fra 7,6 % til 0 % av aksjene i AUBERT INVEST AS i 2025.
- HAI INVEST AS delte anslagsvis ut 14,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (218,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (7,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (212 mill. kr).
- TINFOS AS gikk fra 55 % til 0 % av aksjene i TINFOS HYDRO BALKAN 1 AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.