Anslag · inntektsår 2025
Vinaroma AS
Org.nr. 994013866 · AS · Engroshandel med drikkevarer · Oslo
Aksjene i Vinaroma AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vinaroma AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 11,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,24 % av den samme verdien, så avkastningen er 49,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vinaroma AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 350 821 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 359 978 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 13 752 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 132 751 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Vinaroma AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 350 821 kr. Bankinnskuddene falt med 1,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 179 989 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 15,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (11 866 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 7 183 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 7 376 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vinaroma AS?
Vinaroma AS eies til slutt av Personlig eier A (39,5 % gjennom Famsa Invest AS), Personlig eier B (39,5 % gjennom Famsa Invest AS) og Personlig eier C (21 % gjennom Eisa AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vinaroma AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Famsa Invest AS | 39,5 % | 986 565 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Famsa Invest AS | 39,5 % | 986 565 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Eisa AS | 21 % | 524 503 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 3,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 7 376 kr
Hendelser i eierkjeden
- FAMSA INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,4 mill. kr).
- FAMSA INVEST AS gikk fra 94,5 % til 79 % av aksjene i VINAROMA AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- FAMSA INVEST AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,2 mill. kr).
- FAMSA INVEST AS gikk fra 94,5 % til 79 % av aksjene i VINAROMA AS i 2024.
- EISA AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,1 mill. kr).
- EISA AS gikk fra 26 % til 21 % av aksjene i SAMVINLAGET AS i 2024.
- EISA AS gikk fra 26 % til 21 % av aksjene i SANSA VALORE AS i 2024.
- EISA AS gikk fra 26 % til 21 % av aksjene i TALKING WINES AS i 2024.
- EISA AS gikk fra 26 % til 21 % av aksjene i VINISSIMO AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.