Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Lutelandet Energipark AS

Org.nr. 993501972 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vindkraft · Gloppen

Om én person eide hele Lutelandet Energipark AS, ville aksjene gitt anslagsvis 3,9 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 356,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Lutelandet Energipark AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −2,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Lutelandet Energipark AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 245,7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (256 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Lutelandet Energipark AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 245,7 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 370,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 6,2 mill. kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 355,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 3,9 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Lutelandet Energipark AS?

Lutelandet Energipark AS eies til slutt av Statkraft SF (16 % gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Eviny AS → Statkraft Industrial Holding AS → Statkraft AS), Bergen Kommune (13,9 % gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Eviny AS), Kinn Kommune (10 % gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS og Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS), Vestland Fylkeskommune (9,9 % gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS) og Sunnfjord Kommune (8,3 % gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS og Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Eviny AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Lutelandet Energipark AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Statkraft SF gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Eviny AS → Statkraft Industrial Holding AS → Statkraft AS16 %57 mill. kr–
Bergen Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Eviny AS13,9 %49,5 mill. kr–
Kinn Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS; Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS10 %35,6 mill. kr–
Vestland Fylkeskommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS9,9 %35,3 mill. kr–
Sunnfjord Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS; Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Eviny AS8,3 %29,5 mill. kr–
Stad Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS; Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS4,8 %17,1 mill. kr–
Sogndal Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS4,5 %15,9 mill. kr–
Bremanger Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS; Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Bremanger Eigedom AS3,9 %13,9 mill. kr–
Gloppen Kommune Sentraladministrasjonen gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS3,5 %12,3 mill. kr–
Askvoll Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS; Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS2,8 %9,8 mill. kr–
Stryn Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS2,3 %8 mill. kr–
Gloppen Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS1,9 %6,9 mill. kr–
Årdal Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS1,8 %6,4 mill. kr–
Luster Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS1,8 %6,4 mill. kr–
Høyanger Kommune gjennom Sfe AS → Sogn og Fjordane Energi AS → Sogn og Fjordane Holding AS1,5 %5,4 mill. kr–
Verdigrunnlag
445,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
356,6 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
3,9 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • SFE AS delte anslagsvis ut 115,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (565,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (190,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (640,2 mill. kr).
  • SFE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NYVINN AS i 2025.
  • SOGN OG FJORDANE ENERGI AS delte anslagsvis ut 161,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (344,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,2 mrd. kr).
  • SOGN OG FJORDANE ENERGI AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i SKIPSKRAFT AS i 2025.
  • SOGN OG FJORDANE ENERGI AS gikk fra 33,7 % til 0 % av aksjene i HYFUEL AS i 2025.
  • SOGN OG FJORDANE HOLDING AS delte anslagsvis ut 85 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (62,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (75,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (53,1 mill. kr).
  • EVINY AS delte anslagsvis ut 1,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,4 mrd. kr).
  • EVINY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STEND KRAFTVERK AS i 2025.
  • EVINY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EVINY UTVIKLING AS i 2025.
  • EVINY AS gikk fra 71,2 % til 20 % av aksjene i AF ELKRAFT AS i 2025.
  • EVINY AS gikk fra 62,7 % til 0 % av aksjene i BERGEN FIBER AS i 2025.
  • STATKRAFT INDUSTRIAL HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,4 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−470 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−92,3 mill. kr).
  • STATKRAFT AS delte anslagsvis ut 8,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,8 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (12,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (14,9 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i LUTELANDET ENERGIPARK AS økte med 256 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • SOGN OG FJORDANE ENERGI AS delte anslagsvis ut 160,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (247,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
  • SOGN OG FJORDANE ENERGI AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i ETRYGG AS i 2024.
  • SOGN OG FJORDANE ENERGI AS gikk fra 5,7 % til 0 % av aksjene i FJORD IMPACT LAB AS i 2024.
  • SOGN OG FJORDANE HOLDING AS delte anslagsvis ut 105 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (48,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (118,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (62,6 mill. kr).
  • EVINY AS delte anslagsvis ut 788 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,5 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (862 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,5 mrd. kr).
  • EVINY AS gikk fra 90 % til 0 % av aksjene i ETRYGG AS i 2024.
  • EVINY AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i LYSE ENERGISERVICE AS i 2024.
  • STATKRAFT INDUSTRIAL HOLDING AS delte anslagsvis ut 2,2 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−98,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−470 mill. kr).
  • STATKRAFT AS delte anslagsvis ut 11,7 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,8 mrd. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.