Anslag · inntektsår 2025
Verktøy & Industri AS
Org.nr. 993454044 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Eigersund
Aksjene i Verktøy & Industri AS gir de 2 personlige eierne anslagsvis 111 092 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 14,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Verktøy & Industri AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 20,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,7 % av den samme verdien, så avkastningen er 28,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Verktøy & Industri AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 257 988 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Verktøy & Industri AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 103 564 kr og den langsiktige gjelden økte med 9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 9,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (207 033 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 90 659 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 128 692 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Verktøy & Industri AS?
Verktøy & Industri AS eies til slutt av Personlig eier A (75 % gjennom Nesvåg Holding AS) og Personlig eier B (25 % gjennom R Hetland Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Verktøy & Industri AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Nesvåg Holding AS | 75 % | 11 mill. kr | 92 119 kr |
| Personlig eier B gjennom R Hetland Holding AS | 25 % | 3,7 mill. kr | 18 973 kr |
- Verdigrunnlag
- 18,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 14,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 111 092 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 128 692 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VERKTØY & INDUSTRI AS falt med 8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- NESVÅG HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,7 mill. kr).
- Finansinntektene i NESVÅG HOLDING AS steg fra 2,7 mill. kr i 2024 til 10,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- R HETLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7 mill. kr).
- Finansinntektene i R HETLAND HOLDING AS steg fra 1,2 mill. kr i 2024 til 4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VERKTØY & INDUSTRI AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,7 mill. kr).
- Finansinntektene i NESVÅG HOLDING AS steg fra 525 000 kr i 2023 til 2,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- R HETLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 800 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.