Anslag · inntektsår 2025
Kanalsletta 1 AS
Org.nr. 993438839 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Stavanger
Aksjene i Kanalsletta 1 AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 65 946 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 28,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Kanalsletta 1 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −49,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,77 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Kanalsletta 1 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 gikk egenkapitalen ned med 8,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 351 276 kr i inntektsåret 2024.
Hvordan har det gått med Kanalsletta 1 AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 36 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 51 065 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 15,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (444 739 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 45 583 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 276 450 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Kanalsletta 1 AS?
Kanalsletta 1 AS eies til slutt av OBOS BBL (25 % gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Solon Sørvest AS → Solon Eiendom AS → Solon Eiendom Holding AS), Dag Nedrum (16,7 % gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Otillio AS), Wenche Helen Dahl Nedrum (16,7 % gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Otillio AS), SBB i Norden AB (8,3 % gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Solon Sørvest AS → Solon Eiendom AS → Solon Eiendom Holding AS) og Tommy Stangeland (8,2 % gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Kanalsletta 1 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| OBOS BBL gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Solon Sørvest AS → Solon Eiendom AS → Solon Eiendom Holding AS | 25 % | 7,2 mill. kr | – |
| Dag Nedrum gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Otillio AS. Eier også aksjer i Petromaster AS (50 %) | 16,7 % | 4,8 mill. kr | 30 089 kr |
| Wenche Helen Dahl Nedrum gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Otillio AS. Eier også aksjer i Petromaster AS (50 %) | 16,7 % | 4,8 mill. kr | 30 089 kr |
| SBB i Norden AB gjennom Kanalsletta Utvikling AS → Solon Sørvest AS → Solon Eiendom AS → Solon Eiendom Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 8,3 % | 2,4 mill. kr | – |
| Tommy Stangeland gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS | 8,2 % | 2,3 mill. kr | 5 768 kr |
| Ståle Kyllingstad gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS. Eier også aksjer i RVK Invest AS (100 %), Forum Jæren AS (100 %), Ikm Holding AS (52 %), Ikm Formuesforvaltning AS (52 %), Sola M600 AS (10 %) | 5,2 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Olav Stangeland gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS. Eier også aksjer i Olavs Holding AS (100 %), Ølberg-Stangeland AS (50 %), Jærakevitt AS (14,29 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,07 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %) og 1 andre | 3,5 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| AS Tres gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 1,9 % | 546 023 kr | – |
| AS W Wilhelmsen gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 1,9 % | 533 677 kr | – |
| Pål Njærheim gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Thelon AS. Eier også aksjer i Salmar ASA (under 0,01 %) | 1,7 % | 476 892 kr | 0 kr |
| Kristina Braut Kyllingstad gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → KBK AS | 1,6 % | 457 818 kr | 0 kr |
| Runar Sævig Kyllingstad gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → RBK Holding AS. Eier også aksjer i Ocean Sun AS (under 0,01 %), Zaptec ASA (under 0,01 %), Norsk Titanium AS (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 1,6 % | 457 818 kr | 0 kr |
| Vegard Eiane Kyllingstad gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → VBK Holding AS | 1,6 % | 457 818 kr | 0 kr |
| Skips AS Tudor gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 1 % | 298 455 kr | – |
| AS Kassiopeia gjennom Kanalsletta Utvikling AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 0,6 % | 165 331 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 35,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 28,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 276 450 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i KANALSLETTA 1 AS falt med 26,4 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i K2 STAVANGER AS steg fra 4,3 mill. kr i 2024 til 111,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- K2 STAVANGER AS gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i FINNESTADVEIEN 9 AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SOLON EIENDOM HOLDING AS økte med 200 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i KANALSLETTA UTVIKLING AS falt med 12,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- K2 STAVANGER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PILEN EIENDOM AS i 2024.
- K2 STAVANGER AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i VARDENES UTVIKLING AS i 2024.
- SOLON SØRVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MÖRTEL EIENDOM AS i 2024.
- SOLON SØRVEST AS gikk fra 23,6 % til 0 % av aksjene i LAUVÅSEN B13:3 AS i 2024.
- Finansinntektene i SOLON EIENDOM HOLDING AS steg fra 3,1 mill. kr i 2023 til 10,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: OBOS BBL
- Eier: AS Tres
- Eier: AS W Wilhelmsen
- Eier: Skips AS Tudor
- Eier: AS Kassiopeia
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.